Hra o trůny - G. R. R. Martin

4. únor 2012 | 13.25 |
› 

George Raymond Richard Martin, narozen 20. září 1948 v Bayonne (New Jersey), je americký spisovatel sci-fi a fantasy. Vystudoval žurnalistiku, ale od začátku sedmdesátých let se živí psaním. Patrně nejznámější je díky sérii fantasy románů Píseň ledu a ohně. Je držitelem spisovatelských cen Hugo a Nebula, ceny Brama Stokera či World Fantasy Award.

**

Hra o trůny
Píseň ledu a ohně 1

Originální název: A Game of Thrones
Nakladatelství: Talpress
Překlad: Hana Březáková
Počet stran: 848
Rozměry: 130x200 mm
Autor obálky: Martina Pilcerová
Vazba: vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7197-412-3
Rok vydání: 2011


Anotace:

Úvodní část epického fantasy eposu odehrávajícího se ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy...
Jako strážce severu lord Stark považuje za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc, Starkova rodina je brzy rozdělena a pobočník sám je polapen do sítě nebezpečných intrik. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn.
A na severu, tam za Zdí, kde člověk nemůže nikdy říct, co je živé a co ne, se mezitím houfují mrtvé armády Jiných, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít. Zima přichází!

zdroj

První věta knihy: "Měli bychom se vydat zpátky," zamumlal Gared, když les kolem nich začal tmavnout.

Nový svět, nová historie, nové kultury...
Nové postavy, nové osudy a jejich životy...

Čtením Hry o trůny jsem strávila skoro dva týdny. Neměla jsem na čtení vůbec čas, musela to často neochotně odkládat, a přesto mě kniha nadchla natolik, že jsem jí dala pět hvězdiček. To už je ukazatel kvality sám o sobě. :)

jpg">

Hra o trůny nás zavede do nového světa, situovaného do středověkých království, kdy dámy mávají rytířům šátky a rytíři ve svých zbrojích proti sobě nastupují v turnajích. Páni, to zní romanticky, co? Taky toto období strašně miluju a přestože mě neuvěřitelně irituje to, jak je tam žena podceňována a odkázaná do role osoby, která leží na zádech a s úsměvem na rtech rodí děti, přesto se od příběhů toho období většinou nemůžu odtrhnout. Martin je navíc tak dobrý spisovatel,  že převelice moudře ženy jen do této role nedosadil, ale dal jim v příběhu také svá místa a možnost změnit celý běh příběhu. :)

Když už jsem k tomu zabrousila, tak to trochu rozepíšu. Postavy:
Postav má Martin ve své knize celou armádu (a to k tomu armádu samotnou nepočítám.) Občas jste mohli někde zahlédnout, jak obviňuji Canavan z toho, že postav má moc. V porovnání s Martinem jich je jen pouhá hrstka. A přestože těch postav je opravdu hodně, Martin dokázal příběh podat tak, abychom se v něm vyznali, ukázal nám všechny postavy dostatečně dobře na to, aby jsme je poznali a přestože mám teď v hlavě minimálně stovku naprosto pro život zbytečných jmen, v příběhu se docela dobře orientuji.

Postavy Martina jsou úžasně propracované. Každý charakter je svůj a i když vezmu jen samotnou rodinu Neda Starka, což je s největší pravděpodobností tahoun celého děje (ale jistá si nejsem, to opravdu ne. Martin má v ohni želízek dost), jen jeho rodina je tak různorodá a každá jednotlivá postava tak dobře propracovaná, že jen němě zírám.  A to není vše. Nejen že jsou postavy dobře napsané. Mají minulost, mají své místo, a mají budoucnost a své sny. A vyvíjí se. Co více po nich ještě můžeme chtít? Jedna z postav mě od začítku děje neuvěřitelně iritovala. Skoro jsem ji nemohla vystát. A postupem děje ano, opravdu se změnila a možná dokonce i k lepšímu. A já... dokázala jsem pochopit její pohnutky a také to, že nemůže za to, že je taková. Ona tak totiž byla vychovaná. Jinou postavu jsem si zamilovala hned ze začátku a postupem děje jsem se v tom rozhodnutí jen utrvrdila. A vlastně všechny postavy Martina ve mně dokázali něco vyvolat a valnou většinu jsem si prostě musela oblíbit.

Jediné, co mi "vadilo", bylo přeskakování dějových linií zrovna v nejnapínavějším okamžiku. Většinou to tak Martin napsal. Dává nám to možnost udělat si na příběh celkový náhled, ale když jsme do nějaké linie strašně zažraní a pak musíme číst jinou linii, která se táhne tak sto stran, to napětí nás opouští a chvilku zase trvá, než se do toho dostaneme. To je můj názor a snad jediná skoro-výtka k této knize. :)

Toto byly postavy. Co řeknu ke kulisám příběhu? Ke světu, ve kterém se příběh odehrává?

Perfect. Jednoduše dokonalý. Tak propracovaná geografie, k tomu se pojící rody, které na určitých místech vládnout, historie těch rodů, příslušníci rodů, jejich charakteristika... Martin poskládal úžasný příběh ze střípečků, které pečlivě pospojoval a které dokázal logicky propojit. A výsledné dílo je dechberoucí. Martin napsal příběh, které je vcelku obtížné jen pochopit, natož abych si troufla něco takového sama vymyslet. Je to práce, která si zaslouží uznání, protože to je kniha s velkým K.

Závěrem? Toto není kniha pro ukrácení dlouhého odpoledne. A není to ani kniha pro lidičky, kteří hledají dobré konce a jasné dějové linie. Tato kniha je zamotaným klubkem osudů a svým způsobem až děsivě reálná. Ukazuje lidskou povahu ze všech jejích stránek, mnohdy bezmocně obnaženou až na samotné nitro. A přesto doporučuji tuto knihu každému, kdo miluje fantasy a dobré romány. Kdybych to neudělala, měla bych špatné svědomí, protože mám pocit, že toto je novodobá bible všech fantasmaniaků, kteří se ke své "úchylce" stejně hrdě jako já hlásí. Kniha je propracovaná a nemám ji takřka nic co vytknout. Dodam jen tohle:

Doufám, že si ji užijete stejně jako já. :)

Hodnocení: 5/5

obrázky z goodreads.com


Píseň ledu a ohně 2: Střet králů

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.33 (9x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Hra o trůny - G. R. R. Martin mal 06. 02. 2012 - 19:41
RE: Hra o trůny - G. R. R. Martin jilly 08. 02. 2012 - 16:36
RE: Hra o trůny - G. R. R. Martin chuckyna 16. 02. 2012 - 18:59
RE: Hra o trůny - G. R. R. Martin snilek 03. 03. 2014 - 10:19
RE(2x): Hra o trůny - G. R. R. Martin moira 03. 03. 2014 - 19:41