Nadace - Isaac Asimov

14. leden 2012 | 18.51 |

Nadace (Nadace, #1)Nadace by Isaac Asimov
My rating: 4 of 5 stars

Jediným důvodem, proč Nadaci nedám všech pět hvězdiček, je ten, že jsem měla starší vydání, kde je moře překlepů a kde často chybí úvozovky. Kazilo mi to plynulost i přehlednost čtení a celkově je něco takového v dnešní době monstrózním faux pas.

Pokaždé, když čtu něco ze sci-fi písečku si říkám, proč vlastně čtu knihy. Proč jsou psána pokračování. Proč se autor nespokojí s jedním rozuzlením děje, ale stále pokračuje dále a dále.
A odpověď je jednoduchá: Píše pro své čtenáře. Sci-fi není můj šálek čaje. Vždy mi nějakou dobu trvá, než se začtu a dělá mi i potíže udržet si pozornost. Ale když už se do příběhu dostanu, když už narazím na úžasné sci-fi... bývám povětšinou úplně nadšená.

Obdivuji autory, kteří dokáží napsat geniální příběh s hlavou a patou. Kteří dokáží zamotat děj tak, že se skoro ztrácíte a nevíte kam dále, nedokážete předvídat ani další stránku. Miluju takové příběhy a Nadace je jedním z nich.

V tomto příběhu se setkáváme se zánikem lidstva. Avšak jeden geniální matematik - psycholog - prostě něco mezi tím - dokázal vypočítat (ano, ne předvídat, ale vypočítat pravděpodobnost) budoucnost a dle toho také učinil jisté kroky. Založil Nadaci, místo znalostí, organizaci lidí, která by měla urychlit dobu naprostého úpadku lidské civilizace na minimum. A jelikož to byl geniální psycholog, dokázal se ve svých výpočtech odchýlit jen minimálně a takřka přesně narýsoval další kroky Plánu pro své následovníky. Plánu, který má zachránit lidstvo před třiceti tisíci lety Temna.

Zábavné je, že nikdy vlastně netuším, kdo je dobrý a zlý. Ano, logicky ten, kdo je naší hlavní postavou, je dobrý. Avšak to jak se chová, jeho činy a celkově to, čím je, je mnohdy sporné. Nevím. Je dobrý. Ale v jakém vztahu? A byla bych ráda, kdyby to bylo jinak? Kdyby Asimovův příběh byl o chloupek méně promyšlenější?

Jak jsem už několikrát omílala, tento příběh je geniální. Musím to zopakovat, musím to napsat a přestože se prezentuju jako naprostý magor, musím to vyjádřit stokrát, než budu spokojená: Tahle kniha je dechberoucím způsobem promyšleně brilantní.

V knize nenajdete jedinou milostnou zápletku. V knize najdete jen náznak nějakého přátelství. V knize nejde o jednotlivce, i když si na to možná příběh hraje. Celou dobu máme na mysli jen Nadaci - a vlastně celou civilizaci jako celek. Je dobré si něco takového uvědomit dříve, než knihu začnete číst. A když jste si jistí, že nic takového nehledáte, když jste si jistí, že nechete nic míň, než jen slušnou dávku kvalitního sci-fi, směle do toho. Nadace čeká jen na vás. :)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Nadace - Isaac Asimov sašenka 14. 01. 2012 - 20:35
RE: Nadace - Isaac Asimov valach-ostrawski 14. 01. 2012 - 22:09