Temné vize: Odhalení - L. J. Smith

19. prosinec 2011 | 17.23 |
› 

Lisa Jane Smithová je americká autorka žijící v Bay Area v Kalifornii. Píše pod pseudonymem LJ Smith. Psát začala roku 1987 do roku 1998, kdy s psaním přestala z různých osobních důvodů. Profesně začala znovu až v roce 2008 a stala se jednou z nejlépe prodávaných spisovatelů. Její série, The Vampire Diaries, je zfilmován v úspěšní televizní seriál. 

Odhalení
Temné vize 1

temne_vize_odhaleni

Originální název: The Strange Power
Vydavatelství: Fragment
Překlad: Olga staníčková
Rozměry: 115x183
Datum vydání: 2011
Počet stran: 264
Typ vazby: brožovaná

Anotace:

Kaitlyn je studentka střední školy. Kvůli svým nezvyklým očím a jasnovideckým schopnostem má pověst čarodějky. Lidé se jí bojí, a proto nemá žádné přátele. Přijme tedy pozvání do Zetesova institutu, kde bude moci začít nový život a studovat s vrstevníky s podobným neobvyklým nadáním. Kaitlyn zde pozná dva přitažlivé spolužáky, pohledného Roba, který svou léčivou silou rozdává jenom dobro, a tajemného a nebezpečného Gabriela s nezvyklými telepatickými schopnostmi. Studenti postupně začínají zjišťovat, proč byli do institutu přivedeni. A Kaitlyn se musí rozhodnout, komu má věřit... a koho bude milovat.

První věta knihy: Místní čarodějku na večírky nikdo nezve.

Nechci autorku nijak špinit, ale její Upíří deníky u mě nemají zrovna nejlepší jméno. K Odhalení jsem přistupovala bez nějakých větších očekávání. Proto mě překvapilo, jak moc mě kniha bavila a celkově byla dobře zpracovaná.

Temné vize: Odhalení znovu naťukávají již několikrát zpracováne téma: paranormální schopnosti a jejich zkoumání. Smithová se však udržela celkem obstojně, dokázala příběh obléct do takového kabátu, aby jste neměli pocit, že toto "už jste někde slyšeli". Dějová linie není z nejoriginálnějších, ale na tom kniha netěží.

Nejvíce se autorka spoléhá na své postavy. V této knize si autorka vytvořila pár postav, které však pečlivě vykreslila, kterými nás dokázala zaujmout a které celý děj táhnou. Nemůžu se zbavit pocitu, že hlavní trojice postav se až příliš podobá trojlístku z Upířích deníků - jen hlavní hrdinka není pitomá a nejedná iracionálně a, popravdě, zdejší záporák není tak charismatický jako Damon. Ale člověk nemůže chtít vše. Hodně se mi líbí er-forma, kterou je kniha napsaná. Díky tomu se příběh nese v příjemném, svěžím duchu a autorka nejspíše zachytila vše, co chtěla.

Abych se dostala k ději - naše hlavní hrdinka má dar. Díky svým kresbám dokáže vidět budoucnost, povětšinou zlou a krutou. Nedokáže však nikoho před ničím varovat, jelikož význam většinou pochopí až příliš pozdě. Je pro všechny za čarodějnici - nejen kvůli kresbám, ale hlavně jejím očím. Má je kouřově zamlžené, jako opravdová vědma, a to lidi děsí. Nemá přátele, je strašně osamělá a zdá se mi, že je i krapet cvaklá. Ale to k ní patří a jsem ráda, že není jiná.

Jednoho dne do její školy příjde žena, která jí nabídne jinou budoucnost. Nabídne jí šanci zvládnout své schopnosti. Nabídne ji cestu. A Kaitlyn nakonec nedokáže odmítnout. Odlétá do slunné Kalifornie, kde se má v Institutu setkat s dalšími lidmi s podobnými schopnostmi. A tady příběh konečně začíná.

Děj ubíhal rychle, měla jsem knihu přečtenou za chvilku. Pokud bych chtěla něco vytknout, je to jistá neohrabanost v popisování paranormálních jevů a jejich fungování. Nesedí mi například to, že schopnosti se v Institutu zkoumají, přesto naši protagonisté v knihovničce najdou takřka přesný návod k tomu, co právě potřebují zvládnout. Je to trošku průhledné.

Kniha je zaměřená spíše na dospívající čtenářky. Máme tu jednoduchou dějovou linii a rychlý spád, silnou hlavní hrdinku a parádní sexy chlapy po ruce. Díky jednoduchosti jazyka se kniha čte až ďábelsky rychle, což zamrzí, naštěstí však autorka již napsala další díl, na který se můžeme u nakladatelství Fragment těšit příští rok na jaře. S trochou štěstí už začátkem dubna. Knížka není ten typ, po které sáhneme, když máme chuť na něco pořádného. Je to kniha pro odpočinek a k dlouhé chvíli. A přesto má kniha své zvláštní kouzlo.

Hodnocení: 3,5/5

Tímto chci poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí RC výtisku.

pokud není napsáno jinak, obrázky z goodreads.com 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.38 (21x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Temné vize: Odhalení - L. J. Smith sašenka 19. 12. 2011 - 21:16
RE: Temné vize: Odhalení - L. J. Smith mixx 19. 12. 2011 - 22:46