Hunger games: Síla vzdoru - Suzanne Collins

7. listopad 2011 | 16.24 |
› 

Suzanne Collinsová je americká spisovatelka, autorka bestsellerových sérií Underworld Chronicles a Hunger Games (Hladové hry - Aréna smrti, Vražedná pomsta). Vystudovala obor dramatického psaní na New York University, kde získala titul M.F.A. ("magist umění"). V současnosti žije v Connecticutu se svým manželem, dvěma dětmi a třemi koťaty.

**

Hunger Games 3
Síla vzdoru 

Originální název: Mockingjay
Nakladatelství: Fragment
Překladatel/ka: Zdík Dušek, Ph. D.
Rozměry v mm: 145x210
Počet stran: 344
Provedení: brožovaná
Rok vydání: 2011

 V minulém díle:

Pro začátek se podívejme na zoubek světu, ve kterém se nacházíme. Nazývá se Panem. Jde o utopistickou Ameriku, kdy z celého světa zbyl jen kousek obyvatelného kouska země. Je tu Kapitol, srdce Panemu a vládce nad Kraji. A samosebou Kraje. Krajů je třináct, každý má svou určenou funkci a... lidé v Krajích jsou Kapitolskými otroky, takřka doslova. V minulosti se jeden z Krajů nad uspořádáním společnosti vzbouřil a rozpoutala se válka. Kapitol se ztrátami zvítězil a nechal Třináctý kraj vyhladit. Pak, jako hrůznou připomínku toho, aby se další Kraje snad ani nepokoušeli vzbouřit, založil Hladové hry. V Hladových hrách musí každý Kraj poslat dva splátce. Dvě děti. Děvče a chlapce. A ti pak bojují na život a na smrt. Zvítězit může jen jeden.

Katniss, hlavní hrdinka románu, Hladové hry vyhrála a nejen to - vzbouřila se proti Kapitolu a pod pohrůžkou sebevraždy zachránila i druhého splátce ze svého Kraje. Prezident Snow si uvědomil, jakou má Katniss moc a proto, jako výročí k pětasedmdesátým Hrám, pozměnil pravidla - soutěžit budou splátci, kteří již vyhráli a z osudí mají být do konce života vynecháni. Toto rozhodnutí otřáslo všemi, nejen Kraji, ale i Kapilolem samotným. Avšak... během minulého dílu se ukáže, že situace není tak jednoduchá jak se zdá. V Kapitolu je tajná síť vzbouřenců, kteří s Kraji soucítí a také brojí proti Kapitolu. A zařídí vyzvednutí Katniss z arény dříve, než ji zabijí. Bohužel... museli tam nechat Peetu.

Katniss zažehla jiskru a způsobila povstání v ostatních Krajích. Bojovala s Kapitolem, konkrétně s prezidentem Snowem, snažila se zachránit si život i životy svých blízkých.

 Výsledkem je srovnání Dvanáctého kraje se zemí a tisíce mrtvých. A Peeta v zajetí Kapitolu. Peeta, ke kterému si není Katniss jistá svými city. Nic nevychází tak, jak by si Katniss přála. Vůbec nic.

Anotace:

Jmenuji se Katniss Everdeenová. Proč nejsem mrtvá? Měla bych být.
Proti všem očekáváním, přežila Katniss hladové hry dvakrát, ale ani poté nemá klid. V zemi Panem vypuklo postání. Kapitol je naštvaný a chce pomstu. Kdo by měl za nepokoje zaplatit? Katniss. A co je nejhorší? Prezident Snow dal jasně najevo, že v bezpečí není vůbec nikdo... Bude připravovaná revoluce v čele s Katniss úspěšná? Cena může být hodně vysoká...

 **

První věta knihy: Dívám se na svoje boty.

 V třetím díle Hunger games se autorka opravdu blýskla. Ať už je to tím, že se překladatel lépe vžil do autorčina psaní nebo se jednoduše autorka sama dokázala lépe orientovat ve svých myšlenkách a lépe to podala, poslední díl je dle mě nejpovedenější z celé série. Nadchází mnoho nečekaných okamžiků, překvapivých zvratů a - což je velmi důležité - originální myšlenky. Autorka stále zapáleně psala, nevykrádala sama sebe, jak se někdy v dílech před koncem sérií stává. Kniha se mi líbila, opravdu moc.

Nastává poslední etapa Katnissiny cesty. Celá trilogie spěje ke konci. A není vůbec nudná ani předvídatelná. Děj na začátku mi sice lehce drhl, pak se však rozběhl vpřed a nabral dechberoucí rychlost. Autorka se v příběhu nezabývá hranicemi fantazie ani nebere ohled na to, zda je situace reálná či ne. Nezáleží jí na tom - a proto píše tak živě a uvěřitelně, že máte pocit že je to pravda. Jednoduše píše. Tak, aby ji to uspokovalo a líbilo se jí to. A my jí za to jsme vděční.

Velmi se mi líbí i pečlivě popsané charaktery. Collinsová si se svými postavami hraje, přitom ale nikdy nezapomíná na povahy, které jim vtiskla. Nikdo, snad s vyjímkou Katniss, kterou ale ovlivňuje tolik podnětů, že se snad ani nepočítá, nejedná v rozporu s tím, co - teoreticky - očekáváme. A přesto autorka sále překvapuje!

Válka nejenom Katniss vzala takřka vše. I na nás to má silný dopad. Hunger games je velice dobrá série a dle mě už v prvních dílech vybočila z kolonky YA literatury. Třetí díl to jen potvrzuje. Toto je příběh, který možná i varuje, ale hlavně nabádá k zamyšlení. A poučuje. Alespoň já si z toho vzala toto. Sám název na mě náhle po přečtení působí emotivněji. A některé pasáže mě opravdu zasáhly a rozhodily, málem ukápla i nějaká ta slzička, což se mi nestává. Slova už sama o sobě mají sílu a když si je spisovatel podmaní, tvoří působivá díla. Jako v případě Suzanne Collinsové - ta dokázala, že se slovy umí brilantně zacházet. To dokazuje zejména konec, jenž je nesen v takovém melancholickém tónu. Katniss prožila nepopsatelné hrůzy, tolik toho ztratila  a od toho se odvíjí i její pohled na svět. Někdy vás z realitičnosti děje až mrazí.

Hladové hry. Takový název nese trilogie, tato myšlenka se vyskytovala i v předchozích dvou dílech a je jen logické, že autorka včlenila tuto myšlenku i do svého třetího dílu. Je její specifikací, je jejím dítětem. Také je to její nejsilnější stránka a je jen dobře, že toho využívá. Naštěstí se tento úsek v knize zabírá jen část konce, protože přestože je to opravdu zajímavý námět, už dvakrát popisovaný a proto už ne tak zajímavý.

Trilogii doporučuji přečíst. Je to působívé dílko, snad ne nejvyšší literární kvality, ale s nápadem, myšlenkou, poutavostí a dějem. A to se cení.

"A pak Hladové hry skončí..." str. 307

Hodnocení: 4,5/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí RC výtisku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.44 (9x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře