Hunger games - Vražedná pomsta - Suzanne Collins

26. říjen 2011 | 13.23 |
› 

Suzanne Collinsová je americká spisovatelka, autorka bestsellerových sérií Underworld Chronicles a Hunger Games (Hladové hry - Aréna smrti). Vystudovala obor dramatického psaní na New York University, kde získala titul M.F.A. ("magist umění"). V současnosti žije v Connecticutu se svým manželem, dvěma dětmi a třemi koťaty.

**

Hunger games 2
Vražedná pomsta

Originální název: Catching fire
Nakladatelství: Fragment
Překladatel/ka: Zdík Dušek, Ph. D.
Rozměry v mm: 145x210
Počet stran: 336
Provedení: brožovaná
Rok vydání: 2010

**

V minulém díle:

Vítejte v postkatastrofické Americe, kdy z celého světa zbylo jen dvanáct (bývalých třináct) Krajů a Kapitol. Kapitol je bašta světa, vládce Krajů a novodobá "nejsvrchovanější šlechta" oblečená do kabátku moderní civilizace. Dvanáct Krajů, každý se svým zaměřením, ve světě hraje úlohu chudáků, kteří pro Kapitol musí dřít.

Kdysi se však Kraje vzbouřily a chtěly krutovládu svrhnout. Nepodařilo se a Kapitol ve své pomstě zničil Třináctý kraj - jako ukázku své síly. K tomu také zavédl zvrácené Hladové hry - soutěž, do které každý Kraj musí poslat dvojici mladých lidí - dětí! - ze svého Kraje, kteří pak bojují o život. Proti sobě navzájem.

Jednoho dne byla vybraná Prim, mladší sestřička naší hlavní hrdinky. A Katniss, její starší sestra to přeci nemohla dopustit. Nabídla se na místo splátce. A pak, navzdory všem očekáváním, Hladové hry vyhrála a život si nevybojovala jen pro sebe, ale i pro Peeta, splátce ze svého Kraje. Ve Hrách mezi nimi vzniklo takové pouto, že jej nedokáže zabít. A Peeta... Peeta Katniss navíc miluje. Ti dva chtěli spáchat sebevraždu. Raději zemřou oba, než aby zabili toho druhého. To samozřejmě Kapitol nemohl dopustit. Lid Kapitolu chce svého vítěze, kterého by mohl oslavovat. Jenže plánovaná sebevražda může být chápána jako akt vzpoury. Odpustí toto Katniss Kapitol? To ona vytáhla jedovaté bobule. Zapomene jí to nebo bude následovat Vražedná pomsta... ?

Anotace:

Jste hladoví po dalším strhujícím čtení? Napínavý příběh dobrodružství, útlaku a romantiky pokračuje! Katniss dosáhla vítězství v Hladových hrách aktem vzdoru proti všemocnému Kapitolu a jeho krutým pravidlům.

Katniss s Peetou očekávají pomstu mocných. Překvapivé výsledky zápasu v drsné reality show však povzbudily obyvatele země Panem, aby se postavili k odporu, a v krajích se formuje odboj. Podaří se zabránit krvavému střetnutí, jehož důsledky by byly víc než hrozivé?

**

První věta knihy: Dál svírám v dlaních polní láhev, ačkoliv všechno teplo z čaje už dávno vyprchalo do mrazivého vzduchu.

Vražedná pomsta trochu připomíná první díl, jelikož se znovu opakuje situace, za níž byla Katniss splátcem, tj. člověkem, který ve zvrácených Hladových hrách bojuje o holý život a musí zabít ostatní splátce z jiných krajů (plus jednoho splátce ze stejného kraje, jen opačného pohlaví). Hry se každoročně opakují, aby Kapitol připomněl svou moc nad Kraji a odvrátil je od potencionální vzpoury. Paradoxně to má přesně opačný výsledek.

Katniss se jednoho dne, jako bleskem z čistého nebe, dozví absurdní zprávu - má se stát opět splátkyní, přestože minulé Hry vyhrála a má být, teoreticky, do konce života z osudí vynechaná. Nestalo se tak. Zvrácený ředitel Snow na výročí pětasedmdesátých Hladových her, jako každé čtvrtletí, pozměnil pravidla a do Her nastupují současní vítězové. Nutno dodat, že toto rozhodnutí nepřineslo příliš sympatie a to ať už v Krajích, tak kupodivu v Kapitolu. Kapitolští totiž výherce Her poznali a stačili si je oblíbit, popřípadě si uvědomili, že jsou také lidé. Proto už pro ně není tak jednoduché sledovat, jak se v televizi zabíjejí.

Tentokrát však autorka celou pavučinu svého světa zamotala mnouhem složitěji, než se na první pohled mohlo zdát. Před samotnými Hrami perfektně popsala situaci v Kapitolu, jako vždy si dala záležet na popisech hostin a všimla jsem si také, že se vyžívá v popisování šatů, které Katniss musí nosit. Hlouběji se také věnovala vedlejším postavám, nechávala je v příběhu dělat důležitější skutky a celkově už se obraz neskládá jen z Katniss a jejího okolí, ale autorka postupně skládá celou mozaiku, z které příběh je.

Vražedná pomsta je určitě propracovanější, než první díl, autorka se už vypsala a získala svůj osobitý styl. Hunger games je série, která někam opravdu spěje a jsem zvědavá na třetí díl, která dle konce druhého dílu slibuje opravdu skvělý příběh.

Hodnocení: 4/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí RC výtisku.


Hunger Games III.: Síla vzdoru

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.25 (8x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře