Erebos - Hra, která zabíjí! - Ursula Poznanski

15. říjen 2011 | 12.30 |
› 

Ursula Poznanski se narodila 30. října 1968 ve Vídni. Po dobu střední školy dokázala obsáhnout velký rádius oborů: japonské studie, žurnalistiku, právo, umění, divadlo (zhruba v tomto pořadí a bez předchozího plánování). Od roku 1996 se uhnízdila v pozici lékařského novináře a svou první knihu publikovala roku 2003.

**

Erebos
Hra, která zabíjí!

erebos

Originální název: Erebos
Vydavatelství: Fragment
Překlad: Karolína Kousalová
Rozměry: 152x228
Počet stran: 320
Typ vazby: brožovaná
Rok vydání: 2011

Anotace:

Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?

**

První věta knihy: Začíná to vždy v noci.

Anotace mě na první pohled zaujala. Počítačová hra? To je v knižním světě tak málo časté, že jsem hned chtěla vědět, o čem to asi bude. Když jsem poprvé držela knížku v rukou, ohromeně jsem na ni koukala. Fragment použil zajímavý materiál na obálku. Je takový - takřka papírový! To jí však na kráse neubírá. Navíc - postupem čtení jsem si navykla přejíždět špičkami prstů po povrchu obálky - je to zvláštním způsobem příjemné! x)

Erebos je hra. Inteligentní, úžasná... děsivá. Někdy máte pocit, že je až živá. Pronikne vám do života a vy jste po chvíli úplně ztraceni. Postupem děje se ukazuje, jak velký vliv má "hra" na své hráče, jak dokáže měnit život i uvažování člověka a celkově jak je to nebezpečné. V knize je opravdu dobře popsán vývoj lidské psychiky takového "závisláka" a posouvání hranic a priorit. Toto se mi na ní opravdu líbilo.

Kniha se odehrává z pohledu Nicka Dunmora. Je to obyčejný středoškolský kluk, ani hvězda školy, přesto ani zakřiknutý chlapeček. Má svůj obyčejný život a obyčejné problémy. Dokud se v jeho okolí nezačne objevovat zvláštní DVD, o kterém se nic neví a každý, kdo jej vlastní, zarytě mlčí.  A pak se takový balíček dostane i ke Colinovi, Nickovu dobrému příteli. A i Colin se začne chovat divně. Nick je z toho zoufalý a pomalu by udělal vše proto, aby jedno taky dostal a zjístil, co to na něm je.

A když se k němu konečně DVD s Erebosem dostane, začne pravá hra.

Nebyla by to pořádná kniha, kdyby se to vše točilo jen okolo toho jednoho tématu, no ne? Každého by to dřívě či později znechutilo a proto autorka šikovně vplete do děje i obyčejné teenagerské problémy dospívajícího kluka. Vlastně jeden problém, s hezkou tvářičkou, zadumanou dušičkou a jménem Emily. A jak to tak bývá, Nick nemá dost odvahy se k čemukoliv rozhoupat. Pravda, oproti hlavnímu ději se to probírá trochu tlumeněji, ale je to tam.

Udivilo mě, že kniha je žánrovaná jako thriller. Nechápala jsem to, jelikož po celou dobu jsem měla pocit, že je to spíše nějaký poddruh fantasy. Až ke konci autorka odhalila všechny karty a závěr byl...geniální! Promyšlený, ohromující a nečekaný. Pátou hvězdičku nedám nejspíše jen proto, že kniha mohla být o fous lepší. Charaktery více popsané, vztahy mezi lidmi více objasněné a trošilinku se autorka mohla věnovat i popisu okolí a pohnutek různých postav. Možná to vyzní nabubřele, ale jedním slovem mohla být kniha propracovanější.

Kromě toho však nemám takřka nic co vytnout a kniha je opravdu dost dobrá. :)

"Vstup. Nebo se vrať. Toto je Erebos." str. 25

Hodnocení: 4/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí RC výtisku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.11 (9x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší