Muži, kteřá nenávidí ženy - Stieg Larsson

4. září 2011 | 17.33 |
› 

Stieg Larsson (15. srpna 1954 až 9. listopadu 2004) byl švédský novinář a spisovatel. Narodil se nedaleko města Skellefteå v severním Švédsku. V devadesátých letech založil nadaci Expo, jejímž cílem bylo sledování a dokumentace rasistických a nedemokratických tendencí ve švédské společnosti; stal se také vydavatelem stejnojmenného časopisu. Když ve věku padesáti let zemřel ve Stockholmu na těžký infarkt, zanechal po sobě tři hotová, ale dosud nepublikovaná literární díla dohromady tvořící trilogii Milénium.

**

Muži, kteří nenávidí ženy
Milénium 1

Muži, kteří nenávidí ženy

zdroj

Originální název: Män som hatar kvinnor
Nakladatelství: Host
Překladatel: Azita Haidarová
Počet stran: 536
Typ vazby: brožovaná
Rok vydání: 2010

Anotace:

Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii.

The girl with the dragon tatto

goodreads.com

**

První věta knihy: Byla to každoročně opakující se událost.

Nejsem zběhlá v detektivkách. Hned z úvodu se přiznám, že kromě pár načtených dílek Dicka Francise a pár románu od Dana Browna toho na kontě v tomto směru moc nemám. Avšak když si přečtete Muže, kteří nenávidí ženy, je vám hned jasné, že je to dobrá kniha. Na to nepotřebujete mít načteno kdo-ví-jak moc. :) Tohle prohlášení vyznělo naivně - jak to můžu posoudit, když toho tedy nemám tolik načteného? Jednoduše - prostě to dobrá kniha je.

" Ale vždyť je to blázen."
"Sám bych to nedokázal vyjádřit lépe." str. 175

Kniha se odehrává z několika úhlů pohledů, hlavními protagonisty jsou však Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová.

Mikael je protřelý novinář, který má mimo jiné na kontě odhalení bankovních lupičů, s kterými si nevěděla rady ani policie. Díky tomu si vysloužil u novinářů přezdívku Kalle Blomkvist a je to takový roztomilý odkaz na knihu švédské autorky a jejího třináctiletého detektiva. Mikael je inteligentní muž, čestný a oddaný své novinářské práci. Spolu se svou dlouholetou přítelkyní je také spoluvlastníkem časopisu Milénium, ve kterém publikuje a dle kterého je trilogie pojmenovaná. Lisbeth je oproti Mikaelovi tajuplná mladá detektivka, neoblékající se zrovna dle všeobecných konvencí, mající své osobité názory na vše - od pracovní doby po svůj negativní názor na švédské správní orgány. Postupem příběhu odkrýváme více a více z jejího života a se zděšením si uvědomujeme, jak je naše svoboda vlastně omezená.

tgwtdt

goodreads.com

Příběh začíná prohraným soudem Mikaela Blomkvista. Zveřejnil článek, který poškodil obchodníka Wennerströma a ten se do něj drtivě obul. Mikael se ani nebránil - věděl, že se nechal napálit. V situaci, kdy už neví kudy kam, jej kontaktuje bývalý průmyslový magnát Vanger a nabídne mu zvláštní práci. Před takřka půl stoletím mu zmizela milovaná příbuzná, praneteř braná spíše jako vnučka, Harriet a Mikael má dopátrat, co se jí stalo. Novinář práci i přes svou nedůvěru, kupodivu ve své schopnosti, přijímá. V tu chvíli snad ani sám Vanger netušil, co to způsobí.

" Mikael byl přesvědčen o tom, že každá rodina má ve skříni nějakého kostlivce. Rodina Vangerů jich měla celý hřbitov." str. 160

Lisbeth Salanderová se do příběhu vplete podivným způsobem. Původně pro Vangera Mikaela "proklepla" - málem svému zaměstnavateli naservírovala i číslo ponožek dotyčného. Postupem děje se ale dostane k tomu pomoct Mikaelovi řešit zmizení Harriet a Mikael záhy zjístí, že už se bez její pomoci neobejde. A netrvá mu dlouho než zjistí jedno z jejích velkých tajemství. Za Lisbethinými úspěchy v roli detektiva může fakt, že je zkušená hackerka.

Stieg Larsson je jedním z mála spisovatelů, kteří si mohou dovolit psát mírně rozvláčně a štědře servírovat pečlivé popisy a přesto mu to odpustím. Jeho styl vyprávění je plynulý a klidný, až od půlky knihy děj začne uhánět kupředu. Své postavy měl pečlivě vykreslené, celkově rod rodiny Vangerů popsal tak realisticky, až mám pocit, že musí vycházet z nějakých opravdových zdrojů. Kniha je plná nečekaných zvratů a šokujících odhalení, je tu však také zamyšlení se na dnešní společností.

milénium 1

goodreads.com

Nadchla mě grafická úprava knihy! Do příběhu jsou nenápadně, ale logicky včleněné mapky, obrázky či vzkaz vždy k situaci, kdy se v ní máme největší šanci orientovat. Mapek není příliš, ale jsou jednoduché a přehledné. Sama kniha je rozdělena do čtyř částí a každá z nich začíná chmurnou statistikou popisující ženy a násilí na nich dopouštění ve Švédsku.

" Rozumím. Jsi naprostý cvok. Vyřídím jí to." str. 343

Pokud mám knihu zhodnotit, jsem z ní nadšená. Párkrát jsem sice našla malou chybku, některá slovní spojení byla nepřesná či špatně interpretovaná, ale to je snad jediné negativum na knížce. Kniha je pro milovníky detektivek, ke konci by však dokonce neostrouhali ani milovníci thrilleru. Není to jednoduchá četba, určitě vyžaduje nějaký ten čas a pozornost. Mikael dostal případ, který se má odehrávat především na ostrově, dávno zapomenuté drama z historie. Ale postupem děje se Mikael dozvídá, že nejen tam se vše odehrálo. A nejen tam to muselo skončit. Stejně to bude se čtenáři. Budou mít pocit, že vše mají pevně v rukou, mohou předvídat, co se stane. Pak ale přijde například Lisbeth Salanderová a přinese sebou další šokující odhalení a oni jsou ztraceni. A už se od knihy neodtrhnou.

Takový je alespoň můj názor na knihu. A jsem si jistá, že nejsem sama.

mmknž

goodreads.com

Hodnocení: 4,5/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Host za poskytnutí RC výtisku.


Milénium 2 - Dívka, která si hrála s ohněm
Milénium 3 - Dívka, která kopla do vosího hnízda

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.19 (16x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší