Hunger games - Aréna smrti - Suzanne Collins

27. srpen 2011 | 13.06 |
› 

Suzanne Collinsová je americká spisovatelka, autorka bestsellerových sérií Underworld Chronicles a Hunger Games (Hladové hry). Vystudovala obor dramatického psaní na New York University, kde získala titul M.F.A. ("magist umění"). V současnosti žije v Connecticutu se svým manželem, dvěma dětmi a třemi koťaty.

**

Hunger games
Aréna smrti

Aréna smrti

Originální název: The Hunger games
Nakladatelství: Fragment
Překladatel/ka: Zdík Dušek, Ph. D. 
Rozměry v mm: 145x210
Počet stran: 328
Provedení: brožovaná
Rok vydání: 2010 

Anotace:

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hunger games začínají...
V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život.
Šestnáctiletá Katniss chce zachránit svou sestru, která byla vylosována, a nabídne svou účast dobrovolně. Do hry o přežití se přidávají i lidskost a láska...
Dokáže přežít v divočině, když se všichni snaží o to, aby nespatřila další úsvit?

Hunger games

goodreads.com

**

První věta knihy:  Když se probouzím, druhá strana postele je chladná.

Tato paperbacková kniha má něco do sebe. Ač jsem to nečekala, podvědomě jsem to měla zaškatulkované jako knihu pro mládež, navrch určitě YA. Přečtením prvních několika stran jsem se ale přesvědčila o opaku. Kniha v sobě snoubí plynulé vyprávění děje, retrospektivní výlety do minulosti a děsivou skutečnost zasutou lehkými narážkami do plynulého toku příběhu, který je místy až sentimentální - což je opravdu obdivuhodný výkon, jelikož hlavní postavou je cynická dívka s reálným pohledem na svět. Ale žádné sladkobolné tlachání.

Příběh je zasazen do dystopické postkatastrofické Severní Ameriky. Celý ten zbylý svět se nazývá Panem a je rozdělen do dvanáct krajů, které mají svá zaměření, a území zvané Kapitol.

Původně bylo krajů třináct. Ten třináctý jako výhružku nechal Kapitol úplně vyhladit.
Kapitol ovládá ostatní kraje a udělal z nich takřka otroky. Nejsilnější připomínkou bezmoci lidí v krajích, kterou každoročně Kapitol používá, jsou Hladové hry. V Hladových hrách se z každého kraje vybere dvojice, dívka a chlapec - Splátci, kteří pak za svůj kraj budou bojovat ve smrtící hře. Přežít může jen jediný. Jako Splátci jsou losovány děti od dvanácti do osmnácti let. Krutá připomínka, co vše může Kapitol lidem z krajů dělat.

"  Lidé si na nás začínají dychtivě ukazovat, jakmile poznávají vlak se splátci. Ustupuji od okna, znechucená jejich vzrušením.Vím, že se nemohou dočkat, až budou sledovat, jak umíráme." str. 58

Když jsem poprvé začala knihu číst, dostala jsem se do středověkého prostředí lovu, chudoby a krutého života. Když jsem se ale dostala až k Hladovým hrám, vybafly tam na mě kamery, výtahy a různé moderní vymoženůstky budoucnosti. Až v tu chvíli jsem plně pochopila propastný rozdíl mezi v blahobytu žijícím si Kapitolem a kraji, které živoří na hranici chudoby.

Hunger games 1

goodreads.com

Katniss má šestnáct let a žije v Dvanáctém kraji, který je zaměřen na těžbu uhlí. Její rodina po smrti otce žije jen z nejnutnějšího a proto Katniss loví. Vydává se na nebezpečné výpravy za Plot, při kterých může kdykoliv zemřít. Ale přináší maso a jídlo, které nejen živí rodinu, ale může být směňováno i za něco jiného. Při jedné z výprav potká Hurikána, o dva roky staršího chlapce, a od té doby loví spolu. I on má těžký život a v Katniss našel spřízněnou duši.

Příběh začíná v Den sklizně - v  den, kdy se vybírají dva Splátci do Hladových her. A být Splátcem z dvanáctého kraje je v podstatě rozsudek smrti. Katniss je vyděšená i když to skrývá a doufá, že nevylosují ji. Co by se pak stalo s její rodinou? Proto je pro ni takovým šokem, když vylosují její malou sestřičku. Malou Prim Katniss nade vše miluje a snesla by jí modré z nebe. Proto zoufale navrhne sebe na místo Splátce i když to znamená jistou smrt.

" Těžko mohu svůj přípravný tým nenávidět. Jsou to naprostí idioti. Přesto ale vím, že se mi svým zvláštním způsobem snaží pomoct." str. 61

Hladové hry jsou Kapitolem vyzdvihovány jako televizní show, bohatá a uváděná s pompou, je to hlavně zábava pro obyvatele Kapitolu. Nikoho nezajímá, že ti lidé, kteří tam bojují, jsou doopravdy živí a mají své pocity. Pro lidi z Kapitolu jsou to je splátci. To nejsou lidé. Jsou to postavičky ve hře k jejich pobavení. V knize se v podstatě píše jen o jednom - o boji Katniss v Hladových hrách. Autorka to má však perfektně naplánované, dějí se nečekané zvraty, neuvěřitelné situace a úžasná promyšlenost celé té hry je až děsivá. A co je na příběhu nejsilnější? To, jak realistická ta situace je. Jako by jsme se dívali na to, co by se každou chvíli mohlo stát. A je to děsivý osud.

" Peču maso zbytečně dlouho v naději, že se ukáže někdo, koho bych mohla zastřelit, ale nikdo nepřichází. " str. 218

Katniss mi v některých chvílích připadala nevyrovnaná, kvůli hrdosti šla sama proti sobě. Proti sobě i proti svým tužbám a pocitům. Někdy je to zajímavé a vy přemýšlíte, kde se to v ní asi bere, ale někde se mi to zdá přehnané a Katniss mi s tím už brnkala na nervy.

Závěr? Hunger games, konkrétně Aréna smrti rozehrála příběh, který vypadá více než dobře, ale nedokážu si představit, co se bude dít dále. Kniha měla v podstatě jedinou zápletku a ta se vyřešila už v prvním svazku, knihu tudíž můžete mít v knihovničce jako samostatný román. Avšak jisté náznaky k pokračování příběhu tu jsou. A abych se přiznala, jsem opravdu zvědavá, co to bude. Ačkoliv je Aréna smrti označená jako kniha pro mládež, nebála bych se zaměření natáhnout i pro dospělé. Přestože v Hladových hrách bojují jen "děti", nemyslím, že by i pro dospělého byl problém se do nich vžít. Pokud jim ale nevadí, že tak mladí lidé zabíjí. Toho je totiž kniha plná po poslední stránku.

Hunger games 3

goodreads.com

Hodnocení: 4/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí RC výtisku.


Hunder games II.: Vražedná pomsta

Hunger Games III.: Síla vzdoru

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.55 (11x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Hunger games - Aréna smrti - Suzanne Collins markétka 14. 02. 2012 - 19:25