Mrtvá čarodějka přichází - Kim Harrison

12. srpen 2011 | 10.16 |
› 

Kim Harrison (nar. 1966) je americká spisovatelka. Ačkoliv si autorka pod pseudonymem Dawn Cook získala mezi čtenáři solidní renomé, nechtěla svou tvorbu omezovat jen na klasickou fantasy. Lákal ji totiž bouřlivě se rozvíjející žánr moderní urban fantasy. Napsala tedy román Dead Witch Walking (2004). Svěží, originální příběh si ihned získal obrovskou popularitu, a to hlavně zásluhou hlavní hrdinky Rachel Morganové. Impulzivní, někde až ztřeštěná čarodějka, která dává přednost činům před slovy, čtenářům prostě učarovala a román se tak stal základem veleúspěšného cyklu.

Mrtvá čarodějka přichází

rachel-morgan-mrtva-carodejka-

fantomprint.cz

Název originálu: Dead witch walking
Vydavatelství: Fantom Print
Překladatel: Kateřina Niklová
Počet stran: 304
Typ vazby: vázaná
Autor obálky: Dorothea Bylica

Anotace:

V románu Mrtvá čarodějka přichází Kim Harrison představuje alternativní Zemi, v níž je lidstvo zdecimované virovou epidemií. To umožní vystoupit z odvěké ilegality inderlanďanům, nadpřirozeným bytostem typu upírů, vlkodlaků, skřítků a dalších. Lidé jsou v menšině, proto se s těmito bytostmi musí naučit koexistovat, což s sebou nese mnohé problémy. Hlavní hrdinka příběhu, mladá čarodějka Rachel Morganová, pracuje jako vyšetřovatelka Inderlandské bezpečnostní agentury (IBA), jejímž úkolem je potírání zločinů spáchaných inderlanďany. I když má výsledky, je svými nadřízenými přehlížena a dostává jen podřadné případy. Proto není se svou prací příliš spokojená a uvažuje o odchodu z agentury. Jenže v IBA zaměstnanci výpovědí nedávají... Rachel to přesto zkusí a spolu s upírkou Ivy a skřítkem Jenksem založí vlastní soukromou agenturu. To však IBA odmítá tolerovat a na čarodějčinu hlavu je vypsaná odměna. Z Rachel se stává živý terč a její šance na přežití jsou minimální. Je z ní vlastně mrtvá čarodějka...

mčp-rm

goodreads.com

**

První věta knihy: Stála jsem ve stínech před opuštným obchodem naproti hospůdky U krve a kvasu.

Když jsem šla poprvé po ulici a uviděla Mrtvou čarodějku ve výloze, zamilovala jsem se.

I obálka i název mě okouzlily a já knihu zatraceně chtěla mít doma. Konečně si ji můžu hrdě vystavit do knihovničky. Za obálku dávám knížce 5/5.

Alternativní Zemi zasáhla epidemie. Z tajných vojenských laboratoří unikl vědcům smrtící vir a vymýtil dobrou půlku lidstva. Na Inderlanďany, jak se nazývají nadpřirozené bytosti, neměl takřka žádný vliv, proto se poměr lidí a inderlanďanů vyrovnal a ti se rozhodli odhalit se světu. A jelikož lidé byli po epidemii takřka bezbranní a oslabení, museli to příjmout. Moc dobře totiž věděli, že jen díky inderlanďanům, kteří se mnohdy lidem podobali více, než oni sami, se celý svět a civilizace nezhroutily.

" Naše dějiny jsou součástí lidské historie. Nespadli jsme v šestašedesátém prostě z nebe." str. 48

Časem se však lidé vzchopili a chtěli zase uchopit vše do svých rukou (a inderlanďany zahrnující upíry, dlaky, čarodějnice ať černé, tak bílé, skřítky, víly a další...) zase poslat kam patří. Proto vznikla jednotka IBA (Inderlandská Bezpečností agentura), skládající se právě z inderlanďanů, kteří mají dávat na své druhy pozor. Jako lidský protějšek vznikla jiná jednotka, FIK (Federální inderlandská kancelář), ale to je jiný příběh.

mč-rm

goodreads.com

Právě v IBA pracuje čarodějka Rachel Morganová. Poslední dobou dostává čím dál podružnější úkoly, až jí jednoho dne jednoduše dojde trpělivost (která nikdy nebyla její silnou stránkou) a rozhodne se skončit. Jenže z IBA se jen tak neodchází. A pár agentů, kteří se o to pokusili, nedopadlo dobře. Vlastně dopadli velice mrtvě a jako upíři se neprobudili. Přesto je Rachel odhodlaná se ze smlouvy vyplatit a být svobodná.

Nečekaně však ve svém rebelství stáhne i nejlepší agentku IBA - živou upírku Ivy, bohatou inderlanďanku z nejlepšího rodu, a mrzutého skřítka Jenkse, který ji svými hláškami a řečmi neskutečně leze na nervy. A to už se vedení tak moc nelíbí.

" Apaticky jsem se snažila Jenkse zaplácnout, skřítek ale uhnul a usadil se mi znovu na náušnici." str. 13

Netradičně tradiční pojetí čarodějek a jejích praktik mě nadchlo a pobavilo, jelikož o něčem takovém se už dočtu jen zřídkakdy. Přeci jen má kdekdo v mysli stále Harryho Pottera a jeho Bradavice, proto se tento způsob kouzel trestuhodně zapomíná. Za to má u mě autorka jedno malé plus.. :)) Strašně mě také nadchlo, jak striktně Rachel odděluje dobro a zlo (tj. bílou magii a černou). Je si vědoma své duše a přestože by to bylo jednodušší, černé magii se zuby nehty (spíše rudě lakovanými ostrýni nehty) brání. Další, co se mi na knize líbí je, že to není další YA kniha pro dospívající, kde se do sebe slečna A a mladík B vášnivě zamilují na první pohled a hned by za sebe položili život. Obyčejná lidská (a možná trochu temnější upírská) touha? Chtič? Dobrá, to už zní trochu lépe.

Začátek je trochu pomalejší, autorka nás pečlivě seznamuje se světem, který si vykreslila a my po chvíli víme takřka přesně, na jakém místě se to nacházíme a jistě se tam pohybujeme. Hlavním cílem Rachel Morganové je najít případ dostatečně velký, aby se konečně vyplatila z IBA a mohla být svobodná a na to se celá kniha zaměřuje. Sice se mi už postupem knihy zdá, že se zápletka záměrně prodlužuje, přesto je to kniha stojící za přečtení a které bez obav těch cca: šest hodin čtení věnovat můžete. (Rychlejší čtenáři s dostatkem času.) Kniha je pojata spíše ve vtipnějším duchu, není tam přespříliš děsivých scén a bohužel i akce tam je jen málo častá. Autorka nám to ale vynahrazuje skvěle popsanými postavami, na kterých především celý příběh stojí. Zvláště scény se skřítkem Jenksem. A samozřejmě naší hlavní hrdinkou.

" ,,Tak momentíček!" zašvitořila jsem. ,,Co tím myslíte, že zemře? Hej! Mluvte někdo s norkem!" " str. 174

Ach, málem bych zapomněla... ! Strašně se mi i po přečtení zamlouvá název knihy. Vystihuje vše a zároveň nevyzrazuje. Dočetla jsem se, že názvy knih dává autorka dle starých filmů. Zajímavý nápad. A také nadávka: Jdi se zvrátit! je dokonalá. Na tu budu vzpomínat ještě dlouho.

rm-kh

goodreads.com

,,Chcete radu?" zeptal se.
,,Ne."
,,Dobře. Stejně si ji poslechněte..."
str. 238

Hodnocení: 3,5/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fantom Print za poskytnutí RC výtisku.

Obálka a anotace ze stránek nakladatelství.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.15 (13x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší