Letopisy Narnie (komplet) - C. S. Lewis

30. červenec 2011 | 11.23 |
› 

Clive Staples Lewis byl irský spisovatel, jeden z nejúspěšnějších autorů moderní britské historie. Je známý díky svému dílu z oblastí středověké literatury, křesťanské apologetiky (obhajoba křesťanství), literární kritiky a beletrie. Jeho v současnosti nejznámějším dílem je série knih Letopisy Narnie.

Letopisy Narnie
(The Chronicles of Narnia)

narnie 2

Vydavatelství: Fragment
Překladatelka: Veronika Volhejnová
Rok vydání: 2007/2009
Počet stran: 680
Provedení: vázaná

Anotace:

Všech sedm příběhů Letopisů Narnie teď v jedné knížce! Přečtěte si najednou celou historii Narnie od jejího vzniku až po poslední bitvu. Poznejte její vládce a krále, ale také děti ze světa lidí, které přispěchají na pomoc vždy, když je potřeba. Seznamte se s bájným lvem Aslanem, který se objeví v každém příběhu, aby pomáhal dobru zvítězit nad zlem. Souborné vydání světového bestselleru je tím nejlepším dárkem pro mladé čtenáře!
Letopisy Narnie - příběhy, které dnes neodmyslitelně patří do světového fondu dětské literatury jsou pozváním pro každého z nás. Pojďme a pospěšme spolu s dětskými hrdiny do světa, kde je sice Zlo silné, ale Dobro nakonec přece jenom zvítězí!

čarodějův synovec lev, čarpodějnice a skříň

Romány:
- Lev, čarodějnice a skříň (The Lion, the Witch and the Wardrobe)
- Princ Kaspian (Prince Caspian)
- Plavba Jitřního poutníka (The Voyage of the Dawn Treader)
- Stříbrná židle (The Silver Chair)
- Kůň a jeho chlapec (The Horse and His Boy)
- Čarodějův synovec (The Magician's Nephew)
- Poslední bitva (The Last Battle
**
První věta knihy (Čarodějův synovec): Tohle je vyprávění o tom, co se stalo hodně dávno, tenkrát byl váš dědeček ještě dítětem.

kůň a jeho chlapec

pise.cz/img/238873.jpg" height="297" width="199" align="absMiddle"> princ kaspian

Na tuto knížku jsem se strašně těšila a už dlouho jsem toužila ji mít ve své knihovničce. Jako menší jsem četla Čarodějova synovce a Lva, čarodějnici a skříň a ty dvě knihy mě strašně nadchly. Myslím že ne neprávem je Narnie považována za klasiku fantasy literatury pro děti. Odpustím si rozebírání tématu, kdy je C. S. Lewis srovnáván s jeho blízkým přítelem J. R. R. Tolkienem a vrhnu se rovnou na knihu.

Zprvu jsem se bála, zda tento komplet nebude postrádat něco z jednotlivých knih - ať už na nějaké vypuštěné scény nebo vynechané ty nádherné kresby, které mě jako malou udržely při čtení, kdy to na mě bylo jednoduše ještě moc písmenek. Ale ne, knihy jsou stále stejné, jen svázané do pevné vazby jediné knížky.

Komplet obsahuje sedm příběhů, které jsou chronologicky složeny po sobě a nenápadně na sebe navazují. Je tu tudíž rozdíl mezi pořadím knih vydaných a těchto složených. Některé může zmást, že v každé jednotlivé "knize" je jiná hlavní postava (popřípadě postavy) a jiný příběh, avšak pokud se do Narnie začtete stejně jako já, časem to přestanete vnímat a budete si jen užívat četbu. Knížka (vlastně kniha, jelikož to je přeci jen pěkný kousek ke čtení, který se nehodí do autobusu, ale spíše na lavičku do parku) by se dala zaškatulkovat do poličky pohádky, je to takový rozsáhlý příběh o hrdinech a jejich dobrodružství, o dobru a zlu a hlavně o síle přátelství. C. S. Lewis nás zavede do svého světa, který si tak perfektně vykreslil, který postupem času vypadá tak živý, až máte pocit, že někde existovat musí. Bájné bytosti (použité nejčastěji z řecké a irské mytologie), různé země a postavy - ať už dobré či zlé - vás strhnout a díky kresbám vypadají ještě realističtější, než můžeme dosáhnout jen pouhým čtením.

Letopisy Narnie jsou příběhem, který možná je směrován na děti, ale pochybuji, že by jím pohrnul nějaký dospělý. Pokud se do knihy začtete, na chvíli upadnete do jiného světa, vzpomene si na své dětství a možná netrpělivěji, než dítě samotné budete čekat, jak kniha dopadne. Narnie je příběh sama o sobě, je to místo, kde je vše možné a které se bohužel postupem knihy čím dál více mění. Z panensky čisté se postupem těch sedmi příběhů stává jinou - bohužel horší. Jak to tak bývá, i v Narnii se začne objevovat závist a nenávist se svými důsledky a naši hlavní hrdinové si s ní budou muset poradit.

narnie 3

goodreads.com

Přečtením Narnie zjistíte jak vznikla, její historii i co bylo dále, zažijeme pár hodin naprostého nevnímání světa okolo, protože se úplně pohroužíme do příběhu. Jednoduše zažijeme to, co se v obyčejném světě stát nemůže. Knize bych opravdu věnovala spíše těch několik hodin nepřetržitého čtení, než abych jí četla přerývavě a jak to vyjde. Kniha si zaslouží plnou pozornost a byla by škoda si jí plně nevychutnat.

Někde jsem slyšela, že Narnie propaguje křesťanství. Sice je tu a tam občas nějaká narážka, ovšem nemyslím, že by to nějak rušilo děj nebo by to cíleně vedlo k naklánění našich malých kopií k víře. Ty drobné náznaky jsou do knihy vloženy tak, že nijak nepobuřují a ti, kteří hlásí, že je to křesťanská propaganda, ti ať se drží svých ateistických slovníčků. A vy, křesťané, kteří Lewise citujete, taky se držte svých biblí. Nekažte dětem tu radost. Vždyť Narnie je o fantazii! Tak proč jí nějak poškozovat? Nechte se provádět Narnií a fascinovat Aslanem! Lvem, který drží nad Narnií ochrannou "packu".

Dále knížka obsahuje na vnitřních deskách dvě nádherné mapky a určitě doporučuji si je prohlédnout poté, co dočtete Plavbu Jitřního poutníka (tu vzadu) a tu první si prohlédnout prakticky po přečtení všech ostatních příběhů. Řekne vám to více, než před přečtením, věřte mi, a ještě si ty zážitky z příběhu oživíte. Kniha už byla zfilmována, dnes je dle mě už Narnie celkem známá, přesto mi bylo potěšením si celý tento komplet přečíst.

Jediné, co bych na knize snad vytkla je občas nějaké to nešťastné slovní spojení. Předpokládám, že to bude mít na svědomí překladatelka, občas to dokázalo rozesmát, občas ve mě vzbudilo rozpačité pocity, ale v knize se tyto klopýtnutí ztrácejí, tak proč to rozebírat. 

plavba jitřního poutníka stříbrná židle poslední bitva

Hodnocení: 4,5/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelsví Fragment, za poskytnutí RC výtisku.

Anotace + obrázky z www.fragment.cz

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.42 (12x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře