Upíří deníky (The Vampire Diaries) - L. J. Smith

25. červen 2011 | 09.22 |

Pozóóór! Zase má recenze! (Takže mizivá úroveň... ) :D Nevím, proč jsem se jí rozhodla napsan, snad jen... měla jsem dobrou náladu? x))
Ještě na začátek - určitě nechci autorku série nijak poškodit nebo někoho od četní knih odradit! Je to prostě jen můj názor.
A pozor ještě jednou - možné spoilery.

Když jsem to po sobě opětovně četla, došlo mi, že jsem z toho, co měla být recenze, udělala nějakou zvrhnou parodii, takže si to zařaďte, kam chcete a přežijte čtení (pokud se vůbec odvážíte) ve zdraví.. ;))
(Z uvedených důvodů jsem na konec přidala recenzi osoby kvalifikovanější, než jsem já, ať si z článku odnesete alespoň něco. m.)

upiri_deniky_probuzeniV
clanky.vzdelani.cz/

Nikdy jsem neměla příiš velkou potřebu číst TVD, ale když jsem na ně narazila v knihovně, tak proč si je konečně nepročíst? Dle mě celkem dost lidiček tuto sérii četlo, takže by to (teoreticky) mohlo být celkem ucházející.
(V tu chvíli mi ještě nedošlo, že to nejspíše bude odezva na seriál, ne knihy.)

Hned první překvapení bylo, když jsem se prvního dílu v knihovně nemohla domoct, jelikož už byl předobědnaný. Devět krát! Takže jsem si řekla, že čekat (s mým štěstím i devět měsíců) nehodlám a stáhla si ebook. A to byl první problém. Na počítač se dostávám přes týden jen zřídka, takže... Nu, takže než jsem to vůbec začala číst, nějaký ten pátek uběhl. A i poté čtení bylo pomalé. Kniha mě nezaujala. Ale nepředbíhejme.

Začala jsem číst. Postava Eleny se mi zdá vcelku... no řekněme dobrá a promyšlená. (Přimhouřeme obě oči a buďme hodní, hm?). Měla jsem jen jeden takový menší (zásadní) problém - nedokázala jsem se do té dokonalé královničky vžít. Jednoduše - byla mimo mou kategorii. A to nejsem outsider. Jsem úplně obyčejná holka. Elena je jednoduše mimo mé chápání a některé její činy taky. Před čtením knih jsem navíc sledovala seriál (vím - hloupost) a udělala si na Elenu jiný názor (a špatný obrázek). V knižkách je to modrooká blondýnka, v seriálu snědá kráska. Víte to vůbec někdo? Konečně mi došlo, kdo je ta blondýnka na obálce knížek.. x))

upiri_deniky_souboV
clanky.vzdelani.cz

Když už jsme u toho, seriál se mi zdá mnohem lepší a kvalitnější, než je kniha. ;) I když má mírně odlišný děj (tedy dle toho, co jsem z první série mohla odhadnout.. xD) a celkově je o dost rozdílnější, než knihy.

Přidám sem obrázek, jestlipak uhádnete, kdo je Damon? (A/N: ten "zlý") .. x))

tvd 
lacultura.cz/

Ale dost hraní a zpět k sérii. Kniha (první a hlavně ze začátku) mě moc nezaujala, jednoduše mě nebrala ta (možná i oprávněně) mírně arogantní dívčina. Ale budiž, je to hlavní postava, tak jsem se to snažila přečíst. Myslím, že vcelku nezanedbatelnou část knihy zabírají Eleniny zápisy do deníčku. A ty mě zrovna moc nezaujaly, ať byly sebevíce zajímavé.

Čekala jsem na nějakou zápletku. Ta se nakonec dostavila v podobě Stefana, krásného neznámého cizince, který zabrousil do "Eleniny školy"... a pak se jí odvažoval ignorovat. Stefan mé požadavky splňoval krapet lépe, přesto je mi takový cizí. Možná je to tím, že se narodil v patnáctém století, ale ani on se mi moc nezamlouval. (Zatracený seriál.. O_o)

vampire-diaries-new-pic-a
pharlapracehorse.blogspot.com

Čím to je, že mě vždy zaujmou záporáci? Možná tím, že jejich postavy bývají nejpropracovanější...

zášť
knizni-svet.blogspot.com

Do příběhu, který jsem až potud považovala za lehce naivní s pár... vyumělkovanýma scénami, mě příběh nudil. To se změnilo s příchodem Damona. Jak jsem zmínila, mám slabost pro záporáky, ale myslím, že to bude nejen tím. Damon je jednoduše osobnost a kapitola sama o sobě. :))

Love-Sucks-002
the-vampirediaries.cz

Shodou nešťastných náhod se oba dva (bratři) začali o Elenu intenzivněji zajímat. Stefan se i přes svou hranou odtažitost do Eleny zamiloval... a Damon možné ne rovnou zamiloval, ale pocítil k ní náklonnost, což se moc bytostem nepodařilo. Není moc velkým překvapením, že se začali "prát". Konečně to začínalo nabírat na nějakém spádu. Knihu jsem dočetla ve svižnějším tempu a dokonce se ani neošklíbala.

Dost mi na knihách vadilo to, jak končili. Bylo to doslova useknuté a mě se to zdá, jakožto povídkářce, dost kruté. Možná marketingově výhodné, ale stále takové... nevím, prostě mi ani ty konce nesedly. Knihy na sebe navazují plynule (pokud se nepletu, má série sedm dílů), často s dost otevřenými konci. A přesto si někdo musí (musel) čekat i půl roku (nebo jak to s tím vydáváním bylo, já vážně netuším) než vyjde nový díl. Jsem ráda, že jsem to začala číst až teď.. x))

temné shledání
knizni-svet.blogspot.com

Takže jak jste si možná někteři stihly odvodit, nejvíce mě na knihách zaujaly scény s Damonem a Stefanem. Vlastně celkově mě opravdu bavily jen ty části s Damonem (a se zaujatostí to nemá nic společného). Damon je dle mého skromného názoru nejlépe propracovaná postava v sérii. (Promiň Eleno, promiň Stefane.)

návrat
knihy.heureka.cz

Můj závěr je jednoduchý. Já osobně bych si knihy nekupovala. Opravdu se to nevyplatí - a až vás stejně jako mě ta naprostá fanatičnost upíry přejde, nejspíše si to uvědomíte i vy. Doufám, že jsem nikoho neznechutila a doufám i v to, že můj názor budete respektovat a brát s odstupem. Nejlepší bude, když si knihu přečtete sami - jsem totiž osůbka s osobitěším názorem - který se nemusí vždy shodovat s vaším.

soumrak
knihy.heureka.cz

Děkuju za pozornost - m.


Upíři do lavic, to je imperativ doby. Ten, kdo si ve středověku nestačil doplnit vzdělání, může to udělat teď a ještě sbalit nějakou roztomilou středoškolačku, která mu pomůže nést jeho těžký úděl. Nakladatelé vědí, odkud fouká. Z plakátů v dívčích pokojících shlížejí tváře sličných upírů, tak proč nedodat další? Vampirofilní dívky, pozor, Stefan a Damon přicházejí.

Tedy, vlastně přichází především středoškolská kráska Elena, plavovláska, která má všechno, co má kalifornská královna střední školy mít - suitu věrných přítelkyň, kapitána místního fotbalového týmu a romantické choutky. Není tedy divu, že když se ve škole (tedy vlastně v jejím revíru) objeví tajemný cizinec, vybavený tmavými brýlemi, kontinentálním šarmem a porschem, okamžitě zaútočí. A co udělá cizinec? Nezabere. Nezabere na blonďatou princezničku, ač mu v nitru hárají divoké city, protože ji přece musí chránit před svou dravčí podstatou, jak už mu to kánon upírské harlekýnky ukládá. Zatímco Elena spřádá nevinné milostné úklady, které zahrnují pozvánku na školní ples a flirt u šatních skříněk, dozvídáme se, jak její vyvolený Stefan vlastně k upírství přišel. 

On i jeho bratr se zamilovali do nerozhodné německé šlechtičny, shodou okolností upírky, která je kromě své přízně obdařila také touhou po krvi, a bratři se pak ve své náruživosti jaksi vzájemně podřízli. Téměř shakespearovská zápletka, není-liž pravda? Elena tedy touží po upírovi, ten po ní, ale ve městě se začínají množit podivná napadení. Stefan se zmítá v pochybnostech, obyvatelé poklidného městečka ho začínají podezírat... A v této chvíli se první díl plynule přelévá do druhého, kde se do hry zapojuje i princ Drsoň, v tomto případě bratr Damon, který plá k Eleně hříšnou vášní.

Cyklus Upíří deníky je sedmidílný, jednotlivé svazky nejsou samostatné epizody, ale plynule na sebe navazují. Je vcelku jasné, že je série cílena na dospívající dívky, kterým nabízí zábavné čtivo prakticky bez jakéhokoli přesahu. Autorka se nepouští ani do historických exkurzí, ani do psychologických sond, příběh se odvíjí lineárně a předvídatelně, dospívající dívce toužící po oddechu však nabízí vcelku neškodnou a mravně nezávadnou zábavu. Co zbývá? Snad uchránit autorku od nařčení z plagiátorství, neboť cyklus sepsala již v devadesátých letech minulého století.

text: Petra Neomillnerová
Pevnost 12/2009

zdroj

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře