A-Z knižní tag

27. leden 2017 | 05.06 |

A-Z - knižní tag

Takže. Jelikož na začátku všeho bývám obvykle super-akční, není překvapení, že najednou píšu druhý článek za tři dny. *smích*
Tohle jsem našla u Kristie, která to našla ještě někde jinde (více u ní, klikněte na odkaz schovaný v jejím jméně. :)) Lidičkové obvykle rádi plácají eposy o své maličkosti. Já tedy určitě. Takže je tady zajímavý knižní tag. Bavte se. :)

*

Autor, od kterého jsem četla nejvíc knih

Podle goodreads.com je to Nalini Singh. Problém s tímto počtem? Minimálně čtyřicet knih z těch zapsaných 63 jsou povídky, které se tak úplně jako kniha počítat nemohou. :D Miluji Singh, píše paranormální romance a její charaktery, její magie, svět i děj, je to skvěle namíchaný koktejl, který si mě dokáže získat s každou další knihou.
Ale zpět k autorovi, od kterého jsem přečetla nejvíce knih. Na druhém místě mi GR píše Ilonu Andrews a well, tady už je to o dost pravděpodobnější. Kromě faktu, že jsem od autorského dua přečetla vše, co vydali (nekecám. Každou. Jednu. Knihu. Povídku. Úryvek. Popis jejich apokalyptické neděle. :D), jsou to lidičkové, kteří vydají minimálně tři knihy ročně.
Tři úžasné knihy ročně.
Tři úžasné-nápadité-originální-s-kick-ass-charaktery knihy ročně.
Pokud jste do urbanek, do sci-fi nebo do hybridů různých žánrů (hello, Innkeeper Chronicles), Ilona Andrews je sázka na jistotu. :))

*

Bookoholikovo pravidlo číslo 1

Inspirovala jsem se Kristie a prošla si Bookoholic's Diary od Neoluxoru...
...což možná nebyl úplně dobrý nápad. Jsem stráčka. Ať knih, obrázků, citátů... nebo zápisků jisté kniholmolky. .)

#5 Když říkám: "Počkej, jen dočtu kapitolu.", mám na mysli tu poslední.

#13 Když někdo řekne: "To si musíš přečíst!" Odpovím: "Fajn, přidám si to na seznam. Dostanu se k tomu zhruba za šedesát let."

#20 Bookoholici budou vládnout světu! Hned jak dočtou ještě jednu kapitolu. Ta je fakt poslední, slibuji.

#22 Včera jsem potkala muže svých snů... ve třetí kapitole.

#30 Mám vážnou poruchu spánku. Jmenuje se čtení.

#39 Děláš vůbec něco jiného kromě toho, že pořád čteš?
Ne dobrovolně.

#62 Čtení knih je činnost, která se stává extrémně lákavou zejméně v době, kdy se musím učit.

#68 Jak dlouho vám trvá se zamilovat? Mně většinou tak 4 kapitoly.

#107 Víte, jak se říká, že nemáte co na sebe a přitom stojíte před přeplněným šatníkem? Tak já to mám podobně s knihami.

#108 Cesta do mého srdce vede přes knihkupectví.

#124 Zásadní problém dobré knihy: Chcete ji rychle dočíst a zjistit, jak to dopadne, zároveň si však přejete, aby vydržela navždy.

#143 Všichni si myslí, že jsem blázen, když se směju, brečím a mluvím se svými knihami.

#144 Přečíst knihu za jeden den, čekat na pokračování jeden rok.

#147 Co můžeš přečíst dnes, neodkládej na zítřek.

# 170 Vždycky s sebou nosím minimálně dvě knihy. To kdybych náhodou jednu dočetla.

Bookoholic's Diary #143

*

Citát z knihy, který bych si zarámovala

Nenávidím, když si u něčeho musím vybrat pouze jedno nej.
A proto budu podvádět. *smích* Jelikož pod mým the best je několik citátů, vyberte si jeden, a já to pak možná opravím.

"V knihách musí něco být. Něco, co si nedovedeme představit, když kvůli tomu zůstane žena v hořícím domě, něco v nich musí být. Jen tak pro nic za nic by tam člověk nezůstal."
"Neměla rozum."
"Měla zrovna takový rozum jako ty nebo já, možná lepší, a my jsme ji spálili."
- Ray Bradbury, Fahrenheit 451

"Everything has a price.”
(Všechno má svou cenu.)
- Anne Bishop

"Věřím, že fantazie je silnější než vědění. Že mýty mají větší moc než historie. Že sny jsou mocnější než skutečnost. Že naděje vždy zvítězí nad zkušeností. Že smích je jediným lékem na zármutek. A věřím, že láska je silnější než smrt." - Robert Fulghum, All I Really Need to Know I Learned in Kindergarten

"Here, Kitty, Kitty, Kitty..."
(Načičičí.)
- Ilona Andrews, Magic Bites

"Will you draw me a sheep?”
(Namalujete mi ovečku?)
- Antoine de Saint-Exupéry, The Little Prince

"The sadness will last forever. And I think he was right, but I also think he was very, very wrong. It doesn't last forever. Because we don't last forever.”
(Smutek přetrvá navždy. A myslím, že měl pravdu, avšak věřím, že se také velice, velice mýlil. Nepotrvá věčně. Protože my věční nejsme.)
- Sara Wolf, Savage Delight

"Accept who you are. Unless you're a serial killer.”
(Přijměte, kým jste. Pokud však nejste sériový vrah.)
- Ellen DeGeneres, Seriously... I'm Kidding

"If it's in the bin, it's public property.”
(Pokud je to v koši, je to veřejný majetek.)
- Sophie Kinsella, I've Got Your Number

Oh my, raději už přestanu. - já. :D
(I když mi trhá žíly, že jsem se nedostala k Sandersonově Mistbornu nebo Rothfussově Jméně větru.)

*

Důležitá kniha mého dětství

Když si vybavím začátky svého čtení... well, když jsem byla úplný prcek, byla tu Velká Kniha. (pohádek) Ty nádherné ilustrace si pamatuji dodnes. Možná proto, že jsem se na ně nedávno dívala. *smích*
Co mě napadne hned potom, je Witch. Ano, ten komix, ale vyšlo i pár knih, tak se to možná dá počítat i tak?
Třetí, a která se nejspíše bere jako legitimní - Dcera čarodějek od Doroty Terakowske. A jen fakt, že jsem tu knihu roky neviděla a stejně si pamatuji jméno autorky, i když mám na takové věci shitty paměť, je důkaz toho, jak moc pro mě znamená. Kdysi mi ji představila teta, která v tu dobu začala více číst. Tehdy jsem byla zatím jen baby knihomol, myslím, že jsem to ani neotevřela. Přeskočme o pár let později - opět jsem na Dceru čarodějek narazila, bez toho, abych si to spojila... a, well, srazila mě na zadek. Dodnes jsem nečetla žádný příběh, který by měl zdaleka podobnou atmosféru. Kouzelnou. Tajemnou. Melancholickou.

Dcera čarodějek - Terakowska

*

E-kniha, audiokniha nebo papírová kniha?

Audioknih jsem naposlouchala celkem málo. Ale mám je ráda. Když celý den zíráte do kompu, jelikož se učíte/pracujete/whatever, a chcete si pak číst, je fajn zavřít oči a prostě poslouchat. A když je navíc narrator talentovaný, je to vážně zážitek.
Miluju papírové knihy. Mám plnou knihovničku knih, které bych mohla číst dokola. Ale faktem je, že momentálně čtu 99% příběhů v e-formě. Bohužel. Je to jednoduše praktičtější. 

*

Fiktivní postava, se kterou bych pravděpodobně chodila na střední

Otázka je - chtěla bych chodit, nebo bych opravdu chodila? *smích* Ale je to tricky otázka. Většinou jsem do kick-ass charakterů, kteří za sebou mají barvitou minulost v paralelním nebo fantasy světě. Nějak mi do střední školy nesedí, nehledě na to, že jsou na střední příliš staří.
Ale když si představím boyfriend materiál, vyskočí mi...
Huh, bylo to těžší, než jsem si myslela, ale nakonec jsem skončila s Kaname Kuranem z Vampire Knight. Nezabíjejte mě, byl to můj dlouhaletý crush, když jsem byla mladší. :D Zkoušela jsem si do role přítele dosadit těch pár YA protagonistů z našeho světa, kteří mě napadli, ale vyskočil na mě jen Travis z Beautiful Disaster, který měl nemilé problémy se zvládáním vzteku, a...
Oh. My. Jack Hunter z Love Me Never od Sary Wolf. Sure, taky má své problémy, ale kolem a kolem je to takový broučínek, že se chci prostě jen roztopit v loužičku blaženosti. Well, spíše bych jej stalkovala, jelikož bych jej stěží ulovila, arogantního bastarda, ale stejně. :D

*

Gejzíry emocí ve mně vyvolala kniha...

Volání netvora od Patricka Nesse. Když jsem ji dočetla, asi tak dvacet minut v kuse jsem pak ještě brečela, měla doslova hysterický záchvat. Zatraceně silná a nádherná kniha.

Volání netvora

*

Hahaha, u téhle knížky jsem se smála nonstop!

Poslední dobou se na ty vtipné kousky zaměřuju hodně, především contemporary. Pokud tam není chytrý, sneaky vtip, nebere mě to tolik. Čtu, abych zapomněla na svět, a chci se smát hodně. Poslední myslím byla Big Rock od autorky Lauren Blakely. Kromě oh-my-wanna-wanna-gimme-gimme obálky, byl to sladký, funny příběh a, well, stále jsem se smála.

*

Chci, aby vyšlo v češtině

Opět příliš kandidátů? *smích* Abych se neopakovala (míněno Ilona Andrews a Nalini Singh), tak to bude Michelle Sagara a její fenomenální Chronicles of Elantra. Když si přečtete anotaci prvního dílu, zní to jako urbanka. Nenechte se ale zmást. Je to kick-ass fantasy, propracované, chytré, barvité a všechno ostatní.

*

I když nemám čas číst, vždycky si najdu chvilku na knihy od...

...nálady? :D Jsem vrtkavé stvoření a čtu, na co mám zrovna chuť. Ale když jsem pod stresem, často u mě vyhrávají re-ready. Ilona Andrews je sázka na jistotu. Ale sáhnu i po Anne Bishop, především její The Others sérii -> urbanka, která má koule. Špinavá, místy brutální, v moři urban fantasy vzala známé prvky a přetvořila je tak geniálně originálně, jako byste četli něco unikátního a do té chvíle neobjeveného. :)

*

Jedna kniha, kterou bych si vzala, kdybych uvízla na Měsíci

Haha, tohle po mě chtít, spáchám harakiri. Nebo můj mozek spáchá rituální sebevraždu, vyšle všechny potřebné signály, zvedne se mi krevní tlak, praskne mi cévka v mozku a finito. *smích* Od boku ale plácnu, surprise surprise, Ilonu Andrews.

*

Kniha, kterou asi nikdy nedočtu

S tímto mám velký problém. Když knihu nepřečtu na jedno sezení, max v rozmezí pár dnů, už se k ní pravděpodobně nevrátím, nebo ji musím číst celou od začátku. Ale u čeho mě to opravdu žere - Blood Song od Anthony Ryana. 80% knihy jsem byla odhodlaná tomu dát 5*/5*. A pak jsem to kvůli něčemu nemohla dočíst... a stále je to rozečtené. Na facku.

*

Lituji, že jsem jako malá nečetla...

Nějak mě nic nenapadá. Momentálně moc MG nebo YA knih nečtu, a tak zpětně mi nic neskáče. Možná Harry Potter? *smích*

*

Moje oblíbené místo na čtení

Postel. Alespoň v ní čtením trávím nejvíce času.

*

Nejlepší druhý díl v sérii

Když mě první díl nenadchne, bohužel se moc často k druhému dílu nedostanu. Ale tady můžu s klidný svědomím dát Domeček pro panenky od Neila Gaimana. Preludia a Nokturna byla fenomenální. Domeček pro panenky mě zanechal ve vegetativním stavu, tak totálně mě to pohltilo a utopilo v úžasu.

Preludia a nokturna Domeček pro panenky

*

O kterého knižního hrdinu jsem se nejvíc bála?

Dokážu udržet pozornost u jedné věci asi stejně dlouho jako kolibřík. Což není moc dlouho. A stejné to mám s knihami a pamětí. Nové překryjí staré. Proto miluji knižní databáze. :D Anyway, poslední hrdina, u kterého jsem si ohryzala nehty do masa, byla Dina z Innkeeper Chronicles od Ilony Andrews. V třetím dílu... well, hryzání nehtů a vše okolo můj stav popisují dostatečně, non?

*

Právě čtu

The Bear and the Nightingale Katherine Arden. Četla jsem na to recenzi, která mě málem donutila to okamžitě otevřít a začít, přestože jsem měla další den zkoušku. Způsobila to tři slovní spojení: Koncept jako od "Robin McKinley". "Uprooted" od Naomi Novik. A postupný, lovely "vývoj charakterů" na pozadí na první pohled obyčejné komunity. Způsob, jak mě dostat.

*

Q&A na tělo: Nikdy bych nikomu nepůjčila...

Jsem ohledně svých knížek jako pes a miluji je jako děti svého masa a krve. Mluvím s nimi a pěčuji o ně s láskou, která by se dala popsat jako patologický stav. *smích* Ale nejspíše bych nepůjčila Elantris od Brandona Sandersona. Jelikož bych už nový výtisk v ČR a češtině nejspíše nesehnala.

*

Retelling, který originálně překroutil původní příběh

Já těch převyprávění poslední dobou četla... Moje srdcovka je Cruel Beauty od Rosamund Hodge. Miluji ten sarkasmus a styl vyprávění a charaktery a nejspíše všechno. :D Mám v ruce dalších pět retellingů, ale alespoň u něčeho nebudu podvádět. *smích*

Cruel Beauty

Spánek jde stranou, když čtu...

Well, každou knihu, když je dost dobrá. Většinou čtu na jeden zátah a nevadí mi, když se moc nevyspím, takže to pro mě není zas tak velká událost, muhehe.

*

Tři nejoblíbenější knihy

Fuck me, u kiddin, dahlin? Napíšu tři posledí knihy, kterým jsem dala pět, více po mně nechtějte. Shards of Hope - Nalini Singh, Three Parts Dead - Max Gladstone a Summers at Castle Auburn - Sharon Shinn.

*

Ukaž knihovnu!

Nejsem doma, kde svou knihovničku mám, a dostanu se jen k trochu starší fotce, ale bude vám to muset stačit. :)

knihovnicka_2016_L knihovnicka_2016_P

 *

Vytáhni 13. knihu zleva z 1. police odspodu

Tohle budu muset hádat, jelikož momentální rozpoložení mých knih není takové, jako na fotce nahoře. (I když, hrála jsem si s mými milášky tolikrát, že bych to měla vědět. :D). Mám dvě knihovničky, ale tu vlevo znám lépe, takže to bude ona. Moje nejoblíbenější knížky mám nahoře, zatímco dole jsou ty, které zas tak blízko k srdíčku nemám. Navíc je úplně spodní police na pitomosti, jelikož máme psy a mívali jsme k tomu i králíka a strašně se tam práší a chlupatí, tak bych tam knihy nedala. Takže druhá polce odspodu, třináctá kniha zleva by mohla být... hm, něco od JK Rowling, Prázdné místo nebo Volání kukačky.

*

WC knihy aneb co čtu na záchodě

Cokoliv, co jsem zrovna rozečetla. :D Buď to, nebo křížovky.

*

Xkrát jsem četla...

Tohle je složitá otázka, jelikož často rereaduju, ale ne celou knihu, ale určité části.
Ilona Andrews - Burn for Me, Silver Shark, Silent Blade.
Into the Dark Land od Michelle Sagary jsem taky četla tak pětkrát. Bludiště odrazů, Noční hlídka od Lukjaněnka, to se mě drží už řádku let. Anne Bishop - její The Others série, a poté standalonky ve světě Černých drahokamů, především The Shadow Queen a Shalador's Lady. Mageri série Danniky Dark, díly Twist a Impuls jsem musela taky číst několikrát, jelikož miluju koncept jedné rasy, která tam je představena. Night Prince série Jeaniene Frost, spin-off série Nočních lovců, jelikož - Vlad. *smích* A Narcissus in Chains. Mám tenhle díl Anity Blake strašně ráda, jelikož se mi líbí, jak jsou tam pojetí kožoměnci - leopardi. Ten zbytek je vycpávka, sex a opakování, ale fungování pardu mě bavilo a často jsem tu knihu četla s přeskakováním jen proto.

*

Young adult kniha, kterou by měli číst všichni bez ohledu na věk

Bez ohledu na věk?
Hm. Když se řekne "bez ohledu na věk", napadá mě jen Malý princ Antoine de Saint-Exupériho. :D

*

Ze které knihy by měli udělat film?

Hodně knihám bych přála film. Ale ne všechny filmy a efekty by těm knihám udělaly čest. *smích*
Ale když si představím knihu a z toho kick-ass akčňák (jelikož jsem na akčňáky, sorry lidi s chutí na melodrama nebo něco hlubokomyslnějšího), napadá mě, hm... Old Man's War (v češtině mslím Válka starého muže?) Johna Scalziho. Zajímalo by mě, jak by si s tím lidi od filmu poradili. :)

Old Man's War

zdroje:
obálky knih
Bookoholic's Diary
ilustrace Volání netvora

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: A-Z knižní tag kristie 01. 02. 2017 - 19:33
RE(2x): A-Z knižní tag moira 02. 02. 2017 - 02:02
RE(3x): A-Z knižní tag kristie 02. 02. 2017 - 09:30
RE(4x): A-Z knižní tag moira 02. 02. 2017 - 19:03