Vyjednavač - Brandon Sanderson

29. červenec 2013 | 12.00 |

VyjednavačVyjednavač by Brandon Sanderson
My rating: 4 of 5 stars

4,5*. Vážně jsem nad tím, že dám 5*, docela dlouho uvažovala.

Anotace:
Vyjednavač je příběh dvou sester, které jsou náhodou princezny, Božího krále, za něhož se jedna z nich musí provdat, jednoho nižšího boha, kterého jeho práce moc nebaví, a nesmrtelného muže, který se snaží napravit chyby, jež udělal před staletími. V jejich světě se ti, kteří zemřeli statečně, vrací jako bohové a žijí uzavřeni v pantheonu bohů v hlavním městě Hallandrenu. Životní síla, nazývaná biochromatické kouzlo, se zakládá na úkazu zvaném Dech. S použitím Dechu a vysáváním barev z každodenních předmětů je možné provádět všechny možné zázraky a darebáctví. Bude však zapotřebí značného množství obojího, aby Vivenna a Siri, královské princezny z Idrisu, Boží král Susebron, Hymnus – zdráhavý bůh statečnosti, a tajemný Vasher Vyjednavač, dokázali úspěšně čelit všem nebezpečím.

Klady:
+ Postavy. Postavy Sandersona jsou vždycky skvěle popsané a i teď to tak bylo. Místy mi sice lezlo na nervy, jak často jsou dvě hlavní hrdinky slabé, skoro typické románové ženské, které musí pořád někdo zachraňovat, nebo naopak čekají, až se věci samy spraví, ale ve výsledku jsou postavy klad.
+ Magie. Sanderson má úžasný talent vymýšlet stále nové druhy magie. Originální nové druhy magie, pořádně je rozpitvat, pokusit se vědecky podložit a vysvětlit. Ve výsledku prostě předestřít něco, nad čím rozum stojí, a přitom to dává smysl. Jeho fantazie je vážně ohromná.
+ Děj. Sanderson ve svých knihách většinou nepíše o ničem, pokaždé máme lepší nebo horší děj. Tenhle byl dobrý, něco pořádného se sice začalo dít až na konci, ale Sanderson umí psát poutavě, do posledních stran jsme vážně netušili, co a jak je. Pátrali jsme po odpovědích a časem nacházeli stále nové a zajímavější otázky, díky čemuž byla kniha stále čtivá a poutavá. Jistě, některé intriky vypadaly lehce naivně, ale celkově to bylo upleteno vážně dobře a některé zvraty jsem nečekala.
+ Styl psaní. Autor píše dobře, s lehkým humorem. Dokázal mě donutit zadržovat dech, smát se, nadávat a napjatě očekávat, jak to dopadne. Sanderson umí napsat a udržet napětí. x)) I když je pravda, že mě někdy štvalo, jak autor usekl nějakou situaci a začal vyprávět zase z pohledu někoho jiného.
Jop, a žádné milostné zápletky na desítky stran! x)))
+ Překvapení, nečekané zvraty, originalita, fantazie...

Napadají mě další věci, ale asi bych se už opakovala.

Zápory:
- I když pozadí popsané bylo, historie byla naznačená, zvyky a kultura nastíněná, docela mi to tam místy chybělo. Máme mapku, ale jen města. Čekala bych, že bude svět trochu více popsán i geograficky. Není to úplně zápor, místy se autor zastavil a popsal nám některé budovy, vykresloval nám za očima některá místa, ale... prostě je to zápor! Jsem zoufalá, protože nic jiného nemůžu najít. Suďte mě za to. :D
- místy naivita. Jistě, autor vše zamotal tak, že to vypadalo krutopřísně geniálně, ale některé prvky někdy lehce naivně nakonec vyzněly.
- Největším záporem je anotace, která mě úplně vyděsila. Navíc se v ní na můj vkus prozrazuje až moc.
- a, ano musím to říct, klišé. Vážně to Sanderson udělal, vážně tam taková místa jsou. Díky tomu musím zařadit tuhle knihu mezi zatím nejslabší, co jsem od něj četla. I když jsem třeba z Elantris nebyla tak nadšená, musím uznat, že ta kniha byla čistě originální.

Stejně tu knihu ale miluju a zabíjela bych pro pokračování. :D

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře