Pád vážky - Adrian Tchaikovsky

12. prosinec 2012 | 23.13 |
› 

Adrian Tchaikosky (pravým jménem Czajkowski) je britský autor fantasy s polskými kořeny. Narodil se v Lincolnshiru. Studoval zoologii a psychologii, předtím se ochomýtal okolo advokátčiny a byl amatérským hercem, který se účastnil nejednoho jevištního souboje. Nyní žije se svou manželkou a synem v Leeds. Pád vážky je druhým dílem série Stíny vědoucích a navazuje na autorovu úspěšnou prvotinu Impérium černé a zlaté.

**

Pád vážky
Stíny vědoucích 2

Originální název: Dragonfly Falling
NakladatelstvíZoner press
Žánr: fantasy
Překladatel: Filip Drlík
Rozměry: 147 x 210 
Počet stran: 576
Typ vazby: vázaná
Ilustrace: Roman Kýbus
Rok vydání: 2012
ISBN: 978-80-7413-208-7

**

Anotace:

Strhující příběh o světě lidí s hmyzími schopnostmi a vlastnostmi.
První útok Vos se i za cenu velkých ztrát podařilo odrazit, Impérium se však nevzdává. Vosí císař má smělé plány a rozhodl se podrobit si Nížiny úplně a jednou provždy. Jeho vojáci se nyní roztahují po celé zemi a v ohrožení již není pouze jedno město, ale všechny státy. Došlo na varovná slova šéfa broučí špionáže Stenwolda Makera... nastala válka.
V krvavých bojích se střetne magie prastarých vidoucích ras a moderních strojů ras vědoucích. A až na válečném poli se pozná, kdo je skutečný přítel a kdo zrádce a co všechno je schopná přestát skutečná láska. Národy Nížin jsou nuceny zapomenout na stará příkoří a spojit své síly. Ale je možné, aby Kudlanky bojovaly po boku nenáviděných Pavouků? Stenwoldovi přátelé umírají jeden po druhém, v ohrožení života je i jeho rodina – stárnoucí Brouk se tedy musí vyrovnat nejen se smrtícími útoky Vos, ale i se svým vlastním svědomím...

**

Pád vážky je jedna z těch úžasných knih, kde není ústředním motivem žádný hloupý milostný trojúhelník, kde se nepitvají jenom vztahy, kde je děj pořádně nabitý akcí a plný zvratů a... prostě je to jedna z těch skvělých knih, nad kterými tak strašně ráda trávím čas.

x)) Plus ilustrace Romana Kýbuse. Ne vždy byly přesné, přesto některé obrázky v knížce neuvěřitelně věrně zachycovaly atmosféru okamžiku a byly prostě trefné.

Pád vážky navazuje na první díl, Impérium černé a zlaté. V minulém díle jsme se dozvěděli, že Impérium, mocnost Vos, chce dobýt Nížiny, domov našich hrdinů. Stenwold Maker, starý brouk, sám v mládí zažil invazi Impéria a nezapomněl na to, na bolest, strach, nenávist. Snažil se Nížiny nějak varovat. Ale léta plynula a Vosy se neobjevovaly, snad jen zmínky o dvanáctileté válce s Commonwealem Vážek, který byl ale sám jen jakousi báchorkou, proto jej lidé neposlouchali. A pak se náhle Impérium objevilo. Zprvu hrálo přítele. A pak zaútočilo.
Stenwold Maker to čekal, celá ta léta se připravoval a pečlivě splétal síť špiónů. Teď bojuje o to, aby zlatočernou vlnu odrazil. Začala válka. Válka, která může vše zničit.

"Válka je katalyzátorem, který nás inspiruje a burcuje k činnosti." – Drephos (str. 249)

Po dlouhé tisíce let vznikaly v Tchaikovského světě různé rasy, odlišné, jedinečné svými Dary, se svou kulturou, zvyky a s neuvěřitelnou elegancí. Hmyzí lid. Tak okouzlující. Tak smrtící. Tak... nepřestřelím, když napíšu fascinující?
Vražedné Kudlanky, lstiví Pavouci, pracovití Brouci... a arogantní Vosy. Hlavně Vosy. Nepřátelé, národ, díky kterému náš příběh existuje. Lidé s Darem střílet z rukou žihadla, s Darem létat, s Darem bojovníků. Černozlaté, kruté Impérium. Postupem čtení jsem Vosy ale poznávala více a více a, byť nechtěně, musím se trochu zarazit a uznale kývnout nad jejich kulturou, tou precizností a řádem. I když to jsou bestie. Je to další zajímavý národ. Je pravda, že co se týče faktů, některé drobnosti národů s opravdovými hmyzími zástupci nesouhlasí, ale... ale je to přesto skvělý příběh. Kultura, zvyky, schopnosti... to vše je u každé rasy vymyšleno s fantazií, kterou prostě musím ocenit.

Dragonfly Falling

Tchaikovsky rozepsal osudy Stenwolda, broučího řemeslníka, Tisamona, kudlančího bojovníka a dalších starých postav. Zapletl jejich osudy, vláčel je kudy chtěl. Ale... psal úžasně. Dokázal svým psaním odhalit stránky lidí, které bychom nikdy nečekali, takové stránky a povahové rysy, které nás překvapí a zarazí. Co také oceňuji je, že se autor nedrží primitivně jen té jedné myšlenky, s kterou psát začal. Přestože má příběh už dobře rozběhnutý, nebojí se přicházet se stále novými myšlenkami, nebojí se do toho koktejlu přihodit nové ingredience, které celým dějem ještě více zamíchají. Jak to asi celé může dopadnout?

"Proč se spravedlnosti dovolávají jen ti nespravedliví?" – Tisamon (str. 557)

Co se stylu psaní týče, v knize se střídaly poutavé, strhující části s hluššími místy. Začátek druhé půlky byl trochu monotónnější a vleklejší, na chvíli jako by autor přešel jen do stavu: "popsat, vést děj dále", připadalo mi to strašně strojené. Ale přesto - i přes lehce uspávající části se toho dělo tolik, že jsem jen nadšená. V knize se hodně zabíjí, autor však dokázal využívat temnou, napjatou atmosféru a nechal nás jen nedočkavě číst. Tchaikovsky umí psát neuvěřitelně realisticky, umí napsat špínu tak, abychom ji cítili a nepíše prostě ani naivně. Umí jednoduše zacházet se slovy. A má dobré nápady, skvělé nápady, geniální.

Pád vážky není krátká kniha, ale dobrá klasická fantasy jiná ani být nemůže. Autor nám představil hodně nových postav, každé věnoval její díl pozornosti a zvládal to skvěle. Postavy nejsou stereotypní ani nejsou jednorázově použity za nějakým účelem. Mají minulost, někdy jsou svou minulostí pochroumaní a přestože se na první pohled zdají normální, ukáže se, že jsou vlastně ne nedokonalí, ale ochromení, zmrzačení. Charaktery bych hned po národech označila za nejlepší stránku knihy.

Z celého srdce jim přál štěstí. Nebo rychlou smrt. (str. 119)

Tchaikovsky ve své knize vytvořil neuvěřitelně propletený příběh, děj, kde skoro vše souviselo se vším a mělo logickou návaznost, dokázal vykreslit tolik odlišných situací, dokázal ohromovat nečekanými zvraty a dokázal své skvěle vykreslené a různorodé postavy vést nečekanými směry. Pozadí příběhu je taky dobře propracované, mapka na začátku knihy je milým bonusem. Nad hmyzími národy už jsem se rozplývala. Nejvíce mě fascinuje, jak skvěle dokázal autor vykreslit nelibost (nenávist?), jednoduše vztahy mezi různými rasami. Prostě smekám.
Kniha nás drží v napětí, vede příběh nečekanými směry a já? Já jsem prostě jen nadšená. A čekám, jak se to vše rozmotá. Čeká nás ještě minimálně šest dílů, takže se nejspíše máme ještě na co těšit. :)

Hodnocení: 4/5

**

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Zoner press za poskytnutí RC.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.67 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Pád vážky - Adrian Tchaikovsky lenadonan 13. 12. 2012 - 20:43
RE(2x): Pád vážky - Adrian Tchaikovsky moira 19. 12. 2012 - 13:33
RE: Pád vážky - Adrian Tchaikovsky lenadonan 22. 12. 2012 - 21:30
RE(2x): Pád vážky - Adrian Tchaikovsky moira 28. 12. 2012 - 19:57