Pod kupolí - Stephen King

17. prosinec 2011 | 16.38 |

Under the DomeUnder the Dome by Stephen King
My rating: 4 of 5 stars

Váhala jsem mezi čtyřkou a pětkou. Vážně váhala. Pak však zvítězila čtyřka a když si to tak sepíšu, nedokážu popsat proč vlastně.

Na knihách od Kinga mi vždy záleží na konci. Příběh je téměř vždy úžasný, takže mě nejvíce zajímá, jak to King dotáhne. Většinou brilantně. Konec Pod kupolí byl nabitý emocemi, přečetla jsem jej jedním dechem a přesto.. a přesto se mi úplně nelíbil. Nevím, možná jsem čekala něco jiného?

Při čtení konce jsem si vzpomněla na To a teď neodolám pokušení ty dvě knihy porovnat. Obě jsou napsány na takřka stejném principu: mimozemská moc na Zemi. Avšak narozdíl od Toho je Pod kupolí více realističtější, King se zabývá spíše vykreslováním charakterů (V čemž je mimochodem mistr, nevzpomenu si, kdy jsem příběh dokázala tak realisticky prožívat. Opravdu ne. Tento román se Kingovi z téhle stránky opravdu povedl.), popisováním lidské morálky a psychiky. Je to strhující čtení, z kterého vás místy mrazí, které dokáže dojímat.

(Mám pocit, že ty slova znějí dutě. Jednoduše nedokážu přesně popsat svůj pocit z knihy, kterou jsem právě dočetla, aniž bych se vyhla klišé, aniž bych se nepřesně vyjádřila.)

Kniha nemá "to", které by ji pozvedlo na tu nejúžasnější četbu. Nemá "to". Avšak má mnoho jiných předností a kvalit.

(Tak. Nádech. Hlavou mi táhnou řetězce myšlenek a já nevím, co napsat dříve - a zapomínám. Pomalu netuším, co jsem chtěla napsat na začtku.)

Kniha takového objemu se nedá stručně sepsat a shrnout. Ani se o to nebudu pokoušet. Pod kupolí je Kingovo dítko - dobré kvality, strhující úrovně... jednoduše úžasné. Je to kniha, na kterou si MUSÍTE vyhradit čas a kterou musíte číst v kuse, jinak si ji nedokážete plně vychutnat (jako v mém případě). Myslím, že mi v hlavě ještě dlouho budou strašti strašáci jak Velký Jim, Junior a Carter. To jsou ti "špatňáci". To slovo takto podané zní komicky. V knize jsem ve scénách s nimi občas měla chuť křičet. Na drouhou stranu jsou tu lidé jako Barbie. Dobrák, vysloužilý voják. Zrzek - doktor, který svou profesi bral opravdu vážně. Julie - novinářka, jíž nebyl lhostejný osud ostatních. A další a další, kterých je nevypočitatelný seznam. Koneckonců - pestrost postav a jejich charakterový rozsah je až dechberoucí. O počtu nemluvě.

Podotknu už jen to, že část před koncem mě šokovala. Konec mě... možná trochu zklamal. Ale celkový dojem z knihy je jako vždy zvláštní, zvláštní, ale úžasný. Jako bych to sama zažila. Jako bych po dočtení něco oputila. Je mi to líto. Jako pokaždé, když dočtu fantastický příběh.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.2 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Pod kupolí - Stephen King mixx 19. 12. 2011 - 22:49