Vodník

21. srpen 2010 | 12.48 |

Vodník

vodník 2

http://udu.ff.cuni.cz/

je jednou z nejznámějších postav českých pohádek a pověstí. Nazývá se též hastrman, vasrman, basrman a podobně (z německého Wassermann – vodní muž). Jde o ztělesnění ducha vody, a proto se pověsti o něm vyskytují prakticky všude, kde se nachází nějaká vodní plocha, ať už jde o jezero, rybník, řeku nebo potok. Kromě českých pověstí je vodník znám také v Německu, zatímco například ve Francii nebo Polsku jde o bytost prakticky neznámou. Podle lidové démonologie je vodník (podobně jako čert) padlý anděl, který při svržení z nebe spadl do vody.

Popis

Vodník je nevzhledný zelený mužík se širokými ústy, zelenými vlasy a vypoulenýma očima, kterému kape voda ze šosů. Umí se proměňovat v různá zvířata, nejčastěji v koně nebo vodní živočichy jako žábu, rybku, raka, ale i kočku, psa, kohouta nebo i běžné předměty jako bochník chleba, lucernu nebo vodní vír. Umí také ovládat vodní živočichy. Ke svým kouzlům potřebuje alespoň kapku vody. Největší sílu má ve svém živlu, pokud začne schnout, velmi rychle slábne. Vodník rád jezdí na sumci.

Povaha

Je to zpravidla zlá bytost, která škodí lidem a topí nezkušené plavce za účelem získání jejich duší. Na dívky líčí pentličky a zrcátka, která zavěšuje do bažinatého rákosí a na nebezpečná místa nad vodou. Někdy také klade na mělčinu blýskavou zlatou rybu, aby tak oběť vlákal do vody. Nejčastěji prý topí lidi o půlnoci a v pravé poledne. Chytře využívá svých proměn – například jako kůň se pase na břehu rybníka a když na něj někdo vsedne, skočí do vody a jezdce utopí. Duše utopených si schraňuje ve svém příbytku pod vodou v hrníčcích – pokud někdo takový hrníček otevře, duše unikne jako vzduchová bublina a osvobodí se. Někdy také rybářům trhá sítě, rozhazuje na polích seno a jinak škodí lidem. Často se podle pověstí vyskytuje ve mlýnech, kde zastavuje mlýnské kolo. Někdy se ovšem vodník pobytem s lidmi natolik "domestikoval", že jde spíše o bytost zlomyslnou než vyloženě zlou, a když má dobrou náladu, pomáhá mlynáři s prací, za což si smí ve mlýně opékat ryby nebo dostává mléko, které prý rád pije. Sedává na větvích vrb u rybníků a řek nebo u vodních mlýnů, pokuřuje a přemýšlí nebo hraje na housle. Někdy na něj můžeme narazit i v hospodě. Vždy je pod ním loužička, protože má stále mokré šaty, ale když opouští vodu, je suchý.

Vodníka je možné spoutat jedině provazem z lýčí. Může ho také zneškodnit odvážný člověk, když mu odstřihne jeho mokrý šos, který omotá růžencem a zakope na hřbitově, u kostela nebo na rozcestí. Vodník přitom člověka pronásleduje, protože pokud svůj šos nezíská do příštího svítání, zhyne. Z rostlin je ochranou proti vodníkovi kapradí nebo černobýl.

vodník 3

Předobraz vodníka

  • Poseidón: Přestože se vodník vyskytuje výhradně ve sladkých vodách, zřejmě je řecký bůh moří jeho předobrazem. Soudíme tak z toho, že se vodník rád proměňuje v koně – a právě Poseidon byl ve starém Řecku patronem koní a koňských dostihů – snad proto, že mořské vlny vzdáleně připomínají cválající koně.
  • Žába: Vodník se asi nejvíce podobá veliké žábě – má zelenou kůži, plovací blány mezi prsty, široká ústa a vypoulené oči. Také jeho hlas bývá kvákavý. Je možné, že noční žabí skřehotání bylo jedním z předobrazů pověstí o vodníkovi, hrajícím na housle na vrbě u rybníka.
  • Sumec: Je pravděpodobné, že vedle žáby byl asi nejvěrnějším vzorem vodníka sumec. Sumec velký je největší českou rybou, která může dorůst i délky přes dva metry a její hlava zpola vynořená z vody vypadá obludně a děsivě a přitom vzdáleně připomíná hlavu lidskou.
  • Řasy: Vodní řasy snad lidem byly předobrazem vodníkových zelených vlasů. Když se plavci zamotala noha do řas, mohl mít nepříjemný pocit, že ho vodník stahuje pod hladinu.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/


vodník 1

Bytost lásky (dobra), napůl obojživelník, napůl podoby lidské. Tato bytost topí lidi pro zábavu (pouze lidi, nikoli bytosti a zvířata), či když je narušeno jeho soukromí a klid. Říká se, že topí lidi, aby získal jejich duše do jakési zbírky, ale je to jen pověra. Vodník duše nezbírá a nikdy nezbíral. Tato bytost žije jedině v rybnících popřípadě v jezerech. S rybami komunikuje impulzama (impulzi jsou komunikací zvířat a mohou je slyšet i bytosti, kteří jim rozumí, je to jako lidská řeč se slovy, akorát vysílaná telepaticky) a jsou i jeho bližními. V přítomnosti vodníka většinou rostou vrby.

Zdroj: http://moon.pismenkuje.cz

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.13 (8x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře