Cesta do fantazie (Spirited away)

28. září 2010 | 14.28 |

cdf1-1

obrázek z: deviantart.com

Díky levněji vydávaným DVD, které si můžeme koupit v trafikách, dostává se do našich rukou spousta zajímavých filmů, které bychom asi normálně neměli šanci vidět. Nejedná se jen o obyčejné filmy, ale i poněkud zvláštní záležitosti. Není tak divu, že se najde i místo pro anime.
Celkem nedáno jsem měl to štěstí a povedlo se mi zakoupit film Cesta do fantazie, který byl anime fanoušky velmi vyhledávaný a bylo celkem těžké ho sehnat. Po koupi jsem měl tedy pochopitelně velkou radost a téměř jsem utíkal, abych se co nejdřív dostal domů ke svému dvd přehrávači. A když nyní sepisuji své dojmy po zhlédnutí filmu, musím uznat, že onen upocený běh v letních vedrech se vyplatil. Už se opravdu nedivím, že je Cesta do fantazie tolik oblíbená. Vždyť i na českých serverech hodnotících film dosahuje velmi dobrých výsledků, 90% ze sta.
Ono na druhou stranu ani není tolik čemu se divit. Vždyť režisérem není nikdo jiný než samotný "otec" animovaných filmů: Hayao Miyazaki. Produkci má na svědomí studio Ghibli.


cdf 1

obrázek z: http://www.filmo.cz/

Cestu do fantazie už vidělo po celém světě miliony diváků. Trochu se stydím, že já se k ní dostal až nyní. Film má jinak za sebou sedm let úspěchů (rok vydání 2001), dosáhl několika ocenění, přičemž asi největším z nich byl dokonce Oscar za animovaný film v roce 2003.
Nemyslím si, že by to byla samotná animace, která by jako něco netradičního zaujala diváky po celém světě. Mohli již vidět několik více známých děl, jak japonských, tak jiných proslulých autorů. Krása zde spočívá v celkovém pocitu z filmu, který nikterak nepřechází do patetičnosti a psychologického díla, jak tomu často u některých anime filmů bývá. Cesta do fantazie je prostě pohádkou s prvky fantazie, tudíž trochu drsnou, ale stále pohádkou.

Právě intenzivní prvky fantazie a tvůrčí schopnosti autora jsou zarážející. Narazíme zde na monstra, která si člověk nepředstaví ani v nočních můrách. Sice vypadají děsivě, ale nepůsobí tak. Jedná se tedy o velkou odlišnost například od tvorů z dílny Guillerma del Tora, který úmyslně do každého výtvoru vkládá dávku děsu a příšernosti.
Ve Fantazii se trochu bojíte, ale spíš máte pocit, že byste se chtěli podívat z větší blízkosti a zjistit, co je daná kreatura vlastně zač.


cdf 2

pise.cz/img/191907.jpg">

obrázek z: http://www.filmo.cz/

Médiem, které vám danou zkušenost může interpretovat, je malá holčička – desetiletá Chihiro (možná je tu přeci jen jistá spojitost, hlavní hrdinkou del Torova Faunova Labyrintu je dvanáctiletá holčička, která se také dostane do podivného světa). Chihiro cestuje se svými rodiči do nového domu, na cestě je však překvapí nález staré silnice, vedoucí kamsi do lesa. Vydají se tedy zjistit, kam vede. Dorazí na menší palouček, na jehož druhé straně přehrazuje silnici kamenná stavba. Jedná se vlastně o jediný tunel, který vede do tmy a podivně vypadající sochu, stojící před ním.
Otec se rozhodne prozkoumat, kam podivný tunel vede. Chihiro do děsivě vypadajícího průchodu nechce, ale rodiče jsou zvědaví a ona nechce zůstat sama. Vydává se tedy dovnitř s nimi.

Na druhém konci se zdá, že cesta vedla do opuštěného zábavního střediska. Mnoho rozbitých obchodů, barevných vývěsních štítů, jenže nikde ani živáčka. Rodiče nakonec naleznou prázdné občerstvení, které je plné čerstvě uvařeného jídla. Bez okolků se dají do jídla. Malá holčička se snaží své rodiče dostat od stolu, ale v tu chvíli se stane něco hrozného (to byste chtěli vědět co, co? ;-) ). Chihiro zjišťuje, že se ocitla v ne až tak obyčejném středisku.

Miyazakiho filmy jsou známy obrovskou spoustou fantazie, kterou autor při tvorbě používá. Svou schopnost dokázal už při Nausice z údolí větrů (oficiální název Kaze no tani no Naushika) a i nyní opravdu dává jménu filmu nový význam.
Příběh je dojemný, hezký, a i když jsem se z počátku obával jeho náročnosti a právě vyšší psychologické roviny, byl jsem mile překvapen, že se vlastně ničeho neobvyklého nedočkáme. Je pravda, že se může zdát využít termín "ničeho neobvyklého" trochu přehnaný, ale opravdu. Ve chvíli, kdy se začnete plně soustředit na příběh malé holčičky a vypustíte vše ostatní kolem vás, jako by vás odnášela voda. A to nikoliv proti proudu do vod plných dvou smyslů a paralel, ale do pohádkového království.
 

cdf 4

obrázek z: http://www.filmo.cz/

Cesta do fantazie bývá právem označována za jedno z nejlepších děl japonských anime režisérů. Miyazaki se zde opět blýskl svým talentem a proto vám zhlédnutí mohu vřele doporučit. Navíc pokud budete mít štěstí a ve vaší trafice film zrovna budou mít (což je stále možné u těchto titulů) tak vyhrajete dvakrát, protože DVD obsahuje i bolusový materiál.

cdf 22

obrázek z: deviantart.com

Autor: Filip Zrak

zdroj: http://www.filmo.cz/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře