Životopis - Hayao Miyazaki

1. září 2010 | 13.55 |

Hayao Miyazaki

hami

foto: http://cs.wikipedia.org

se narodil 5.ledna 1941 v tokijské čtvrti Bunkyō-ku a v hlavním městě Japonska strávil několik let svého dětství. Rodiče měly kromě Hayaa ještě další tři syny. Otec Katsuji řídil společnost Miyazaki Airplane, která ve válečném období vyráběla součástky do letadel Zero fighter. Už zde začíná Hayaova celoživotní láska k aviatice. Matka byla značně inteligentní žena, vášnivě četla a pochybovala o tradičních společenských normách. Její syn po ní zdědil tento skeptický způsob myšlení a tázání se. Kvůli tuberkulóze ale musela být po devět let upoutána na lůžko a velkou část této doby strávila v nemocnici. Další událostí, která ovlivnila jeho život i dílo, bylo časté stěhování.

Kvůli tomuto stěhování byl Hayao nucen mezi lety 1947 a 1952 přestupovat z jedné základní školy do druhé. Od roku 1955 navštěvoval nižší střední školu v Omiye. Po třech letech začal chodit na vyšší střední, kde měl možnost vidět první barevný japonský animovaný film HAKUJADEN (1958), který ho dojal natolik, že podle vlastních slov nemohl celou noc přestat plakat. Od té chvíle se začal vážně zajímat o anime. Musel si ale nejprve osvojit animaci živých postav, protože do té doby kreslil jen letadla a bitevní lodě. Roku 1959 se Miyazaki zapsal na obor ekonomie na Univerzitě Gakushuin. Zde se stal členem studentského literárního klubu, který se zabýval mimo jiné mangou.

Po ukončení vysoké školy byl zaměstnán jako pomocný animátor ve společnosti Toei Douga. První prací, kterou zde dostal, bylo fázování filmu WATCHDOG BOW WOW (1963). Zanedlouho otřásl studiem spor a mladý Miyazaki stál v čele demonstrujících animátorů. To vedlo k založení odborů společnosti Toei Douga a Miyazaki se stal jedním z jejích zástupců. Roku 1965 začal spolupracovat s Isaem Takahatou na jeho filmu PRINCE OF THE SUN, jenž byl dokončen a uveden roku 1968. Miyazaki se oženil s dívkou jménem Akemi Ota, která také pracovala v oboru animace. Během následujících dvou let se rodina rozrostla o dva chlapce Gora a Keisukeho. Miyazaki sám řekl, že děti opravdu změnily jeho práci. Vždy se prý snažil dělat anime tak, aby uspokojil a potěšil především své dva vyrůstající syny.

V roce 1971 opustil Toei Douga a spojil se ve společnosti A-Pro s Isaem Takahatou a Yoichim Otabe. Podnikl také neúspěšnou cestu do Švédska za účelem získat práva na "Pipi dlouhou punčochu". V roce 1973 trojice A-Pro a vstoupila do Zuiyo Pictures. Téhož roku odjíží Miyazaki načerpat inspiraci do Švýcarska – spolupracuje na animaci krajiny ve filmu HEIDI : GIRL OF THE APLS (1974). O dva roky později opět odjíždí, tentokrát do Itálie a Argentiny, připravuje se na film THREE THOUSAND LEAGUES IN SEARCH OF MOTHER (1976).

V roce 1978 režíruje svůj první televizní seriál FUTURE BOY CONAN. Už zde můžeme vidět mnoho znaků typických pro jeho další tvorbu. Po této práci pokračuje v režijní činnosti a točí u společnosti Telecom svůj první celovečerní film LUPIN III : THE CASTLE OF CALIOSTRO (1980). "Lupin III" je velmi oblíbené japonské anime. Byly natočeny tři televizní seriály, pět filmů a několik televizních filmů. Miyazaki spolurežíroval (s Takahatou) několik epizod prvního seriálu o Lupinovi už v roce 1971.

NAUSICAÄ OF THE VALLEY OF THE WINDS (1984) byla započata roku 1983. Miyazaki v tomto období nepracoval u žádné animační společnosti a tento snímek byl produkován společností Topcraft. Ohromný úspěch vedl k založení nového animačního studia Ghibli, kde Hayao Miyazaki působí dodnes. Známým režisérem tohoto studia není jen on sám, ale i jeho dlouholetý spolupracovník Isao Takahata. Jméno Ghibli je opět spojeno s Miyazakiho láskou k letectví – jedná se o název italských průzkumných letadel během Druhé světové války.

Poté co vzniklo Studio Ghibli, byl natočen další celovečerní Miyazakiho film s titulem LAPUTA: CASTLE IN THE SKY (1986). Tento snímek vynesl režisérovi první důležitá ocenění. Umístil se například na osmém místě prestižní ankety Kinema Junpo. V roce 1988 vznikl film MY NEIGHBOR TOTORO. Tato pohádka je označována za Miyazakiho nejautobiografičtější film – objevuje se zde téma stěhování a odloučení dětí od maminky. Následovaly další animované snímky KIKI'S DELIVERY SERVICE (1989) a PORCO ROSSO (1992). Až o pět let později vznikl velkolepý epos ze středověkého Japonska PRINCEZNA MONONOKE (1997). Úspěchy v návštěvnosti byly doprovázeny i nadšeným ohlasem kritiků a to nejen v rodné zemi.

Po dokončení PRINCEZNY MONONOKE se Miyazaki rozhodl netočit už žádné dlouhometrážní filmy. Byl po dvouroční práci vyčerpaný a cítil, že stárne. Na počátku roku 1998 formálně opustil Studio Ghibli. Po roce se však vrátil a po nějaké době započal práci na filmu CESTA DO FANTAZIE (2001). Ta posbírala velké množství cen v zahraničí. Získala mimo jiné Oscara za nejlepší animovaný film nebo Zlatého medvěda v Berlíně. Zatím posledním Miyazakiho celovečerním snímkem je HOWL'S MOVING CASTLE (2004). V roce 2006 natočil tři krátkometrážní a v současnosti chystá dobrodružné anime GAKE NO EU NO PONYO.

Zajímavosti, drby

Věhlasný pixarovský tvůrce John Lasseter prohlásil: "Pokud máme v Pixaru problém a nemůžeme jej vyřešit, obvykle si pustíme v promítací místnosti jeden z Miyazakiho filmů. A vždy to pomůže. Vyjdeme ohromeni a inspirováni."

Výroky

"Je rozdíl mezi osmiletým a šedesátiletým? Věřím, že se člověk nemění."

"Nikdy nečtu recenze. Nezajímají mě. Nejvíc si cením diváckých ohlasů."

"Pokud střílí muž, vypadá to, že to je jen jeho práce a nemá jinou možnost. To není dobré. Když ale zbraň drží v ruce žena, je to opravdu něco."

Zdroj: http://www.kfilmu.net/


Hajao Mijazaki (宮崎駿, Mijazaki Hajao)

(* 5. ledna 1941, Tokio) je jeden z nejslavnějších a nejuznávanějších tvůrců japonských animovaných filmů – anime. Spolu s Isao Takahatou založil a nyní vede animátorské studio Ghibli, které produkovalo jeho nejznámější filmy.

Mijazaki je tvůrcem mnoha populárních celovečerních anime i několika japonských komiksů (mangy). Jeho filmy slavily velké úspěchy co se týče hodnocení kritiky i výdělečnosti dříve zejména v Japonsku a jihovýchodní Asii. Teprve v roce 1999 na západ Miramax uvedl film Princezna Mononoke. Film se v Japonsku krátce stal nejvýdělečnejším filmem všech dob; byl překonán Titanikem, kterého ale opět překonal v roce 2001 jiný Mijazakiho film, Cesta do fantazie, který získal i Oscara za nejlepší celovečerní animovaný film.

Mijazakiho tvorba se vyznačuje opakujícími se tématy, jako vzájemný vztah člověka, přírody a techniky, obtížnost jednání podle pacifistické etiky, nebo pouť mladých lidí za nezávislostí a vlastní identitou. Hrdinové jeho filmů bývají často silné, nezávislé dívky nebo mladé ženy; ze "zloduchů" se však často stávají neurčité postavy s vlastními kvalitami - postavy se málokdy dělí černobíle na dobré a zlé, pokud se vůbec v Mijazakiho filmech záporné postavy vyskytují. V jeho dílech se ovšem opakují i jiné prvky - Mijazaki je například náruživým milovníkem létání, které hraje významnou úlohu téměř ve všech jeho filmech.

Mijazaki bývá považován za Walta Disneyho japonské animace. Toto přirovnání se může skutečně naplnit, neboť úspěchy jeho filmů ho řadí do stejné ligy. Mijazaki sám se však nevidí jako člověk budující animátorské impérium, ale pouze jako animátor, který měl dost štěstí, aby dostal příležitost tvořit filmy, na kterých zanechal osobní stopu.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře