Fénix

21. červenec 2010 | 18.30 |

Nádherný pták majestátně vzhléžel ke slunci, jeho zlaté peří odráželo sluneční paprsky a téměř oslepovaly. Pak nás opravu oslepil neuvěřitelně osilnivý plamen... z očí mi tekly slzy. Slzy bolesti a smutku. Pták ohnivák právě hubil sám sebe. Z úst se mi vydral výkřik děsu. Pak... oheň pohasl na na místě fénixe zbyla jen kupka popela a pár zlatých pírek. A pak... kupička se pohnula a na nás se zahleděli oči plné moudrosti nespočtů let. Né... fénix nezanikl. Jen se znovu obrodil.

Fénix

Je posvátný bájný pták Egypťanů, zobrazovaný jako zlatý sokol s hlavou volavky. Byl pokládán za ztělesnění slunečního boha. Je to symbol ptáka, který se v určitých časových obdobích (500, 1000, 1481 let) (někde se píše, že každých 100 let) sám spálí a do tří dnů znovu povstane ze svého popela. V tomto smyslu se také používá jako symbol Krista a nesmrtelnosti. Jinak také symbolizuje vzkříšení, nesmrtelnost a nezničitelného ducha lidstva.

Čínský Fénix (Feng-chuang) nemá s evropským Fénixem nic společného, snad kromě toho, že má také mytologický původ. O ptácích Feng-chuang se objevují zmínky již v textech z konce 2.tisíciletí př. Kr. V jednom komentáři k "Letopisům jara a podzimu" ze 4. století př. Kr. se píše, že mužský Fénix, ženský Jednorožec a magická bytost, totiž zelený drak, červený pták, bílý tygr, želva - "tmavý válečník", jsou znamení, že zemi vládne dobrý král. Feng-chuang je druhé ze čtyř zázračných zvířat a král opeřenců. Je-li zobrazen s drakem, symbolizuje drak císaře a Fénix císařovnu; tento symbol ženského Fénixe je pozdějšího data.

Zdroj: http://darkprincess.blog.cz

Fénix je nesmrtelný, rodí se z popela a umírá v plamenech. Může mít barvu od nachové po zlatou. Je opravdu nádherný. V asii symbolizuje ženu a po drakovy je to nejzobrazovanější a nejúznávanější symbol. Je to také symbol čisté a mocné, čestné energie. Dokáže nést neuvěřitelně těžká břemena a lidský smutek a uklidňuje a chrání člověka před strachem. Jeho slzy léčí a hojí rány. První zmínky o něm pocházejí z Egypta.

ZDROJ: http://tajemnebytosti.blog.cz

Je to majestátní, jasně rudý pták velikosti labutě s dlouhým zlatým ocasem, zobákem a spáry. Místem výskytu je Egypt, Čína a Indie. Dožívá se obrovského věku díky regeneraci spálením a povstáním ze svého popela jako mládě. Je absolutně mírumilovný. Dokáže kdykoliv zmizet a znovu se objevit. Jeho zpěv zvyšuje odvahu čistého srdce a zlé plní strachem. Slzy mají mocný léčivý účinek.

Zdroj: http://zahadny-svet.blog.cz

Podle starověkého řeckého historika Hérodota žil v Egyptě bájný pták Fénix.

Byl to podivuhodný pták: měl orlí tělo, purpurové a zlaté peří a obyvatelům slunečního města zvaného Héliopolis se ukazoval jednou za pět set let. Když Fénix pocítil blízkost smrti, obalil se do jakéhosi zámotku z myrhy a kadidla, z něhož se pak zanedlouho znovu zrodil: položil se na oltář Slunce, kde jeho kouzelný zámotek shořel. Z toho vzniklo úsloví "znovuzrodit se z vlastního popelu jako Fénix". Fénix se stal symbolem nesmrtelnosti, který si v podobě Krista později osvojila i křesťanská tradice. Ostatně se vyskytuje také v mnohých pohanských pověstech. Tvrdilo se například, že jeho peří, údajně nepotopitelné, používaly víly při vytváření plavidel, které jim umožňovalo plavit se po mořích bez nejmenšího nebezpečí i v nejprudších bouřkách.

Zdroj
Claude-Catherine Ragache a Gilles Ragache: Mýty a lagendy-Vlci, draci a bájná zvířata (překlad Evžen Lukeš, GEMINI 1991)

Fénix se stal námětem i mnoha uměleckých děl, nejen obrazů, ale třeba i básní a příběhů. Známá je například anglosaská alegorická báseň z 9.stol. od neznámého autora, kde je Fénix vyobrazen jako samička. I Shakespeare napsal báseň o Fénixovi a želvě.

Zdroj: http://marieke.pise.cz

Fénix je magický pták velikosti a elegance labutě. Má dlouhý nazlátlý osas a křídla, peří trupu je výrazně rudě zbarvené. Hnízdí ve vyšších oblastněch hor, převýžně v Egyptě a občas i v Indii a celé Asii. Samicwe snáší jedno, ojedinělě dvě vejice, maximálně jednou za tři roky. O mládě se starají oba, jak samička, tak sameček. Fénix se dožívá velice vysokého věku, díky svým regeneračním schopnostem. Když cítí opotřebování a stáří, vzplane a z popela se znovu zrodí jako né moc hezké kuřátko. Fénix se živý převážně bylinami, občas si dá trochu ovoce či bobule. Umí kdykoliv zmizet, z podivuhodných okolností a kdykoliv se znovu objevit. Unese velice těžká břemena, až třikrát těžší, než on sám. Zpěv fénixe má kouzelné, povzbuvozací účinky, slzy velmi účinně léčí a jeho peří se používá jako kouzelný základ do kouzelných hůlek. Fénix je věrný a dobrý společník, bohužel se povedlo ochočit jen pár velice mocným kouzelníkům.

Zdroj: zpravodajmodrehodraka.wbs.cz/Fenix_a_​salamandr.doc

Galerie

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře